W oknie Carolana

Analiza indeksu DAX 30 – okno Carolana


 
Tak jak wspomniano w poprzednim artykule dotyczącym indeksu DAX 30, październik i listopad stanowią ostatnie miesięczne okno Carolana w tym roku. Przed nami ostatni tydzień listopada – czy można liczyć na zmianę trendu? Zobaczymy nie mniej jednak proszę pamiętać, iż w dniu dzisiejszym zamknęło się dosyć mocne okno Carolana w ujęciu dziennym 22 – 23.11. Co wydarzy się w dniu jutrzejszym? Wg historycznych danych zawsze po ostatnim dniu okna następowała dość istotna zmiana ceny indeksu. Dodatkowo w dniu 26.11.19, wypada nów księżyca a więc zlokalizowany blisko okienka Carolana.

 

Analiza indeksu DAX 30 – kalendarz księżycowy


 
Na rysunku nr 1 przedstawiono ujęcie dzienne indeksu DAX 30 z zaznaczonymi dniami faz księżyca – nów i pełnia. Na uwagę zasługuję fakt, iż rynek w znaczącym stopniu koreluje z fazami księżyca. Wielokrotnie w pobliżu nowiu lub pełni następowały istotne zmiany trendu. I tak na przykład ostatnia fala wzrostowa zapoczątkowana w pełni księżyca (15.08.2019) trwała w najlepsze, aż do dnia 12.11.2019, co stanowiło 4 – krotną powtarzalność cyklu pełni księżyca. Czy kalendarz księżycowy i cykliczność może być przypadkowa? Raczej nie i o takim zachowaniach rynku pisał C. Carolan. Nigdy nie mamy pewności, która z kolei cykliczność fazy księżyca przyniesie istotną zmianę rynku, jednak zawsze możemy za pomocą narzędzi analizy statystycznej lub technicznej oszacować takie ryzyko.

 

DAX 30 kalendarz księżycowy
rys.1. DAX 30 z naniesionymi fazami księżyca – ujęcie dzienne

 
I tak na rysunku nr 2. przedstawiono wartości indeksu DAX 30 w ramach kalendarza księżycowego. W oparciu o zestaw danych wartości indeksu DAX 30 osiąganych w danym dniu fazy księżyca (nów, pełnia), ustalono zakres wsparć i oporów indeksu DAX 30. Jeśli chodzi o pełnię księżyca – ostatnia pełnia zamknęła się praktycznie na oporze w rejonie 13253pkt. Widać zatem, iż kolejna warość indeksu DAX 30 w dniu pełni będzie kluczowa do utrzymania bieżącego trendu wzrostowego. Te same wnioski można wyciągnąć w stosunku do trendu nowiu. Już za dwa dni kolejny nów, jeśli wartość DAX 30 w dniu nowiu będzie mnniejsza niż 13129 pkt będzie to świadczyło o respekcie oporu. Tym samym rynek powinien złamać trend i rozpocząć trend spadkowy.
 

DAX 30  analiza fal eliota
rys.2. DAX 30 – analiza indeksu w oparciu o kalendarz księżycowy

 

Analiza indeksu DAX 30 – wskaźnik Newhach’a


 

Na rysunku nr 3 przedstawiono wskaźnik newhach’a dla indeksu giełdy niemieckiej DAX 30. Co ciekawe pomimo ostatnich delikatnych wzrostów kursu DAX 30, wskaźnik Newhach’a wygenerował już sygnał sprzedaży. Dodatkowo jeśli spojrzeć na układ analizy statystycznej – kursu walczy obecnie z utrzymaniem poziomu 13150. Zamknięcie DAX-a 30 poniżej tej wartości powinno dać sygnał bykom do odwrotu. Przed nami końcówka miesiąca, która powinna przynieść rozstrzygnięcie. Zarówno wskazania Carolana, sygnały płynące z kalendarza księżycowego i wskaźniki techniczne podpowiadają nam dalsze ruchy giełd światowych w tym DAX-a 30.
 

DAX 30 prognoza kursu
rys.3. DAX 30 – analiza kursu w oparciu o wskaźnik newhach’a

DAX 30 notowania kursu, strategia gry
rys.4. DAX 30 – analiza statyczna kursu, zdefiniowany zakres wsparć i oporów

0 0 głosuj
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
10 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
krisus
krisus
4 lat temu

Nie chcą Ciebie słuchać. Moje eSki wiszą na włosku. Na szczęście nie mam czasu zerkać na wykresy 🙂

krisus
krisus
4 lat temu
Odpowiedz do  Newhach

Zapas ma ale powiększać pozycji nie mam zamiaru. Jak mnie wywali to i tak będzie 5% straty portfela.

Newhach
Newhach
4 lat temu
Odpowiedz do  Newhach

No chyba zaczyna się zmiana kierunku. Czy okno zadziała. Sprawdzimy?

krisus
krisus
4 lat temu
Odpowiedz do  Newhach

Bez podpałki na spokojnie 🙂 Na razie cieszy że pozycja zarabia.

Newhach
Newhach
4 lat temu
Odpowiedz do  krisus

Obecne najbliższe wsparcie 12800 pkt.

krisus
krisus
4 lat temu
Odpowiedz do  Newhach

Aktualizacja
SP500 ->comment image
DAX30 ->comment image

10
0
Napisz nowy komentarzx
()
x