Październik – przełomowy miesiąc?

 

Październik jako czarny miesiąc

 

Poniżej lista gwałtownych przecen , które wydarzyły się w październiku. Niektóre z nich ze względu na wielkość spadku określono mianem “czarnego października”. Co wydarzy się w październiku 2019, czy będzie to czarny miesiąc? Zobaczymy…

 

19. października 1987
Dzień ten uchodzi za najczarniejszy w powojennej historii amerykańskich giełd. Wówczas sam indeks Dow Jones na Wall Street spadł aż o 22,6 proc. Indeksy we Frankfurcie spadały o dobre 9 proc. Wszystko to na fali paniki i spekulacji o podwyżce stóp procentowych.
 
16. października 1989
Indeks DAX zanotował 13-procentowy spadek, podobnie jak indeksy na Wall Street. Przyczyną wyprzedaży były trudności ze znalezieniem pieniędzy na zakup linii lotniczych United Airlines.
 

28. października 1997
Kryzys azjatycki ciągnie ostro w dół światowe indeksy, spadki indeksu DAX w ciągu dnia dochodzą do 13 proc., zaś na zamknięciu wynoszą 8 proc.
 
1. października 1998
Strach przed załamaniem się sektora bankowego po trudnościach funduszu hedgingowego LTCM oraz eskalacji kryzysu w Azji, Japonii, Ameryce Łacińskiej i Rosji. Indeks DAX traci wówczas 7,6 proc.

„Czarny październik 2008″
6. października DAX traci ok. 6 proc. Dwa dni później tokijski Nikkei spada o ponad 9 proc., ciągnąc za sobą DAX o 8,9 proc. Reakcja banków w formie skoordynowanych obniżek stóp procentowych tylko nieznacznie poprawiaja sytuację. Dwa dni później – 10. października lęk przed światową recesją doprowadza do masowej wyprzedaży akcji na giełdach globu. W ciągu dnia DAX traci nawet 11,8 proc., aby zamknąć się na poziomie minus 7 proc., osiągając tym samym najniższy poziom od lata 2005. Przez cały feralny tydzień najważniejszy indeks giełdy we Frankfurcie stracił w sumie 22 proc.

Po lekkim odreagowaniu negatywny trend znów przybiera na sile – 15. października DAX traci prawie 6,5 proc., zaś amerykański Dow Jones doznaje drugiego największego spadku w swojej historii o 733 punkty.

24. października już na rozpoczęciu handlu DAX traci 5,5 proc., zaś indeks Nikkei zamyka się na poziomie minus 9,6 proc, osiągając najgorszy od maja 2003 roku wynik. 22. października Dow Jones spada o 514 punktów.

 
 

Aktualna sytuacja Dax 30

 

Wskaźnik newhach’a wygenerował już sygnał sprzedaży – poziom 800pkt okazał się skuteczny w zatrzymaniu byków – rys.1. Przed nami długa droga do osiągnięcia wartości wsparcia czyli wartości -800pkt – tam spodziewałbym się korekty. Początek miesiąca a zarazem początek kwartału otworzył się czarną świecą i pod oporem 12500pkt. Kurs tkwi w kanale z dolnym ograniczeniem 11350 pkt – rys.2.
 

dax 30 kurs i prognoza
rys.1. Wskaźnik newhach’a dla indeksu dax 30.

dax 30 notowania
rys.2. Ujęcie kanału dla indeksu dax 30 – świeca kwartalna

 
Co ciekawe w ujęciu tygodniowym wygenerowała nam się ciekawa formacja, RGR to za mało raczej bardziej podpiąłbym ją pod formację diamentu – rys.3. Proszę spojrzeć na ten romb – wyjście z formacji powinno lada dzień nastąpić. A to, że spodziewam się wyjścia dołem potwierdzają zależności analizy statystycznej – rys.4. Wyjście z formacji powinno przyspieszyć ruch cenowy w zadanym kierunku!
 

dax 30  jak grać na dax 30
rys.3. Dax 30 – formacja diamentu w ujęciu tygodniowym

dax 30 prognoza kursu wykres
rys.4. Analiza statystyczna indeksu dax 30 – sygnał sprzedaży.

 
 

Zakończona korekta na srebrze

 
W tej chwili poziom 16.9 -17.2 stanowi bardzo mocne wsparcie indeksu, ten poziom to zarówno dolne ograniczenie kanału dla zachowania ciągłości trendu wzrostowego – rys.5. W ujęciu długoterminowym w grze jest olbrzymi trójkąt z górnym ograniczeniem w rejonie 30 usd/u (rys.6.) Wskaźnik newhach’a (rys.7) zbliża się również do wsparcia w rejonie wartości “-1”. Techniczny obraz srebra wygląda bardzo dobrze tworząc podwaliny pod dalsze mocne wzrosty. Impuls do ataku powinny dać spadające giełdy światowe!
 

srebro kurs i prognoza
rys.5. Srebro xag/usd – linia trendu zachowana

srebro cena i notowania prognoza
rys.6. Srebro xag/usd – w grze formacja trójkąta.

srebro cena kurs i notowania
rys.7. Srebro xag/usd – wskaźnik newhach’a.

0 0 głosuj
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
2
0
Napisz nowy komentarzx
()
x