Fenomen pełni! Jak wykorzystać pełnię Księżyca do gry na giełdzie

 

Fenomen pełni

 
Księżyc zajmuje mistyczne miejsce w historii ludzkiej kultury, nic więc dziwnego, że wiele mitów – od wilkołaków po napady padaczkowe – narosło w odniesieniu do jego rzekomego wpływu na nas.
„To musi być pełnia księżyca” – to zwrot, który słyszy się, gdy dzieją się szalone rzeczy.
Przed wiekami wierzono, że niektóre dni roku, zwykle podczas pełni księżyca, sprzyjają specyficznym objawom – poczuciu ekscytacji, wzmożonego apetytu, pożądania i pobudzenia zmysłów. Ludzie obserwowali, że stają się wtedy bardziej nerwowi, impulsywni i pobudliwi. Tak powstały m.in. legendy o wilkołakach. Dziś już wiadomo, że przyczyną wielu tych dolegliwości mogą być zmiany hormonalne, którym sprzyjają różne fazy księżyca. Mimo że wpływ Srebrnego Globu na nasz organizm nadal w wielu kwestiach jest dla nas zagadką, to jednak kolejne wyniki badań naukowych dają nam coraz więcej odpowiedzi, dlaczego podczas pełni czujemy się nieco inaczej niż w inne dni.
 
Za nietypowe reakcje, których możemy się wtedy spodziewać odpowiada wytwarzana przez ośrodkowy układ nerwowy serotonina, czyli “hormon szczęścia”. Podczas pełni księżyca częściej dochodzi do zaburzeń w procesie jej produkcji, co ma wpływ na szereg różnych parametrów naszego ciała – m.in. temperatury, ciśnienia krwi czy skurczów mięśni gładkich. Blokowanie syntezy serotoniny sprzyja bezsenności, wzmaga nasz apetyt a podwyższone ciśnienie krwi oddziałuje bezpośrednio na pracę naczyń krwionośnych, oskrzeli, jelit.
 
Przekładając wpływ pełni na zbiorowość ludzką uczestniczącą w wymianie handlowej na giełdzie możemy zatem powiedzieć, że:
 

  • inwestorzy postępują nieracjonalnie (zaburzona racjonalność)
  • podążanie za owczym pędem (zaburzona racjonalność)
  • często dochodzi do masowej wyprzedaży akcji (duża pobudliwość i ubytek serotoniny – depresja)
  • ustanawianie szczytów giełd w pobliżu pełni jest 4-krotnie wyższe niż podczas nowiu
  •  
     

    Zyskowność pełni – indeks S&P500 futures

     
    Nie wiem czy zauważyliście, ale ostatnie 7 dem sesji indeksu S&P500 dla ostatnich 7-dniu pełni Księżyca przyniosły dosyć solidne zyski. Co ciekawe, każdorazowo podczas pełni zamknięcie indeksu wypadało wyżyj niżej niż jego otwarcie, co spowodowało wystąpienie aż siedmiu białych byczych świeczek (rys.1.). Wystarczyło aby nabyć pozycje na początku sesji a następnie sprzedać na zamknięciu aby transakcję sfinalizować dobrym zyskiem (rys.2.).
     

    rys.1. Ostatnie 7-dem pełni Księżyca zaznaczone na wykresie indeksu giełdy amerykańskiej S&P500 futures

    rys.2. Zyskowność indeksu S&P500 podczas pełni w okresie od 02.01.2018 do 02.10.2020.

     

    Tak dobra passa “pełniowa” zapoczątkowana w dniu 08.04.2020 trwająca aż do pełni październikowej (01.10.2020) dała zarobić blisko 359 punktów. OK w porządku ale jakie wnioski należy wyciągnąć dla całego analizowanego okresu począwszy od stycznia 2018? Czy pełnia zawsze kończyła sesję białą świecą?
    Poniżej zauważone prawidłowości:
     

  • 23 na 35 sesji zakończyło się białą byczą świecą – 66%.
  • 12 na 35 sesji kończyło się czarną świecą – 34%.
  • w przybliżeniu możemy powiedzieć, że pełnia wyznacza szczyty (biała świeca) podczas trendu wzrostowego, natomiast ustanawia dołki (czarna świeca) dla trendu spadkowego.
  • Aż 5-ciokrotnie pełnia wyznaczała szczyt przed spadkiem indeksu min o 200 pkt! – rys.3.
  • .

  • Rok 2019 i rok 2020 to zdecydowanie lata, gdzie pełnia wyznaczała tylko i wyłącznie szczyty bądź elementy kontynuacji trendu (zdecydowana hossa indeksu). Zanotowano tylko jeden dołek w dniu pełni 15.08.2020 (2850 pkt) – rys.3.
  •  

    rys.3. S&P500 futures – naniesione pełnie księżyca począwszy od roku 2018.

     
     

    Kolejna pełnia 31.10 – biała czy czarna świeca na indeksie S&P500?

     

    Analizę przeprowadzimy w oparciu o wykres z rysunku nr 4. Na ilustracji 4a przedstawiono statystyczną analizę przebiegu indeksu S&P500 futures w okresie 01.2018 – 02.10.2020. Obecne mocne wsparcie indeksu zlokalizowane jest w strefie ok 3050 pkt, kolejne wsparcie stanowi wartość 2973 pkt jako wartość średniej arytmetycznej z tego okresu. Kurs zatem po złamaniu 3290 punktów powinien znaleźć wsparcie w tych rejonach.
     

    rys.4. Prognoza zachowania indeksu S&P500. Prognoza wykonana na bazie analizy statystycznej i wskaźnika newhach’a.

     

    Tak jak wspomniano w artykule link zejście kursu w okolice 3000 pkt powinno doprowadzić do odbicia w ramach fal korygujących Elliotta 1-2-3.
     
    Bazując na wykresie z rysunku nr 4b. kluczowy poziom do złamania w ramach kolejnej pełni księżyca jest rejon 3290 pkt. W tej chwili ten poziom stanowi mocne wsparcie – kolejna pełnia z 31.10 jeśli wypadnie poniżej tej wartości spowoduje odwrót rynku i mocną wyprzedaż. Proszę zwrócić uwagę, iż pełnia z 02.09. ustanowiła szczyt historyczny indeksu zamykając się idealnie na linii trendu wzrostowego – ale od spodu tej linii! (tzw. cofka do linii trendu).
     
    Chcąc przewidzieć jaki kolor będzie miała kolejna świeca indeksu S&P500 w dniu pełni 31.10 posłużymy się danymi zawartymi na rysunku nr 2. Na bazie zyskowności indeksu w dniach pełni wyznaczymy wskaźnik newhach’a – rys.4c. Proszę zobaczyć, iż wskaźnik ten wykazuje obecnie dość spore wykupienie, ponadto przebił on delikatnie linię oporu. Spodziewać się należy zatem, iż obecna passa białych świec ( obecnie jest ich 7-dem) na indeksie giełdy amerykańskiej, dobiega ku końcowi. Zalecana zatem ogromna czujność, gdyż wszystko wskazuje na zmianę trendu w długim terminie!.
     

    Jak wygląda kalendarz kluczowych dat, które są przed nami?
    1. Przed nami 2 okienka Carolana: 11-12.10 oraz 18.10,
    2. Nów Księżyca 16.10.

    5 1 głosuj
    Article Rating
    Subskrybuj
    Powiadom o
    guest
    3 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy oceniany
    Informacje zwrotne w linii
    Zobacz wszystkie komentarze
    Uber
    Uber
    3 lat temu

    Czyli co od jutra spadki???I to takie porządne mam nadzieje :)))

    Uber
    Uber
    3 lat temu
    Odpowiedz do  Uber

    Dobra temat spadku na SP500 można zamknąć.
    Idą niepowtarzalne wzrosty.

    Uber
    Uber
    3 lat temu
    Odpowiedz do  Uber

    Współczuję ubranym.
    Zawsze jest odwrotnie niż sadzi autor bloga.

    Wymieniać można sporo przykladów.
    Ostatni raz tutaj zamieszczam swój komentarz i wchodzę coś poczytać.

    Szkoda czasu……i pieniedzy.

    3
    0
    Napisz nowy komentarzx
    ()
    x