Jak kontrolować emocje na giełdzie?

 

EMOCJE GRACZA RYNKU GIEŁDOWEGO

 
Nie można przeceniać znaczenia kontroli emocjonalnej w handlu dziennym. Profesjonalni inwestorzy nie chcą ryzykować, że pochopna decyzja zaszkodzi ich kontom – chcą się upewnić, że jedna błędna decyzja (reakcja), nie zrujnuje ich całej kariery. Nauczenie się jak zminimalizować handel emocjonalny, może wymagać dużo praktyki i wielu transakcji. Poniżej lista trzech najczęstszych emocji jakie doświadcza gracz rynku giełdowego.

 

1.Strach / nerwowość
 

Częstą przyczyną strachu jest otwieranie zbyt dużej pozycji. Handel z niewłaściwym rozmiarem niepotrzebnie zwiększa zmienność i powoduje, że popełniasz błędy, których normalnie byś nie zrobił, gdybyś nie był narażony na ryzyko większych strat niż zwykle. Innym winowajcą strachu (lub zdenerwowania) jest to, że jesteś w „złym” handlu, co oznacza, że ​​nie trzymasz się swojego planu handlowego, zbaczasz ze ścieżki wcześniej zdefiniowanej, otwierając niezaplanowane pozycje.

 
2. Przekonanie / podniecenie
 

Przekonanie i podekscytowanie to kluczowe emocje, które chcesz doświadczać i powinieneś je odczuwać w każdej transakcji w którą wchodzisz. Przekonanie jest ostatnim elementem każdego dobrego handlu, a jeśli nie masz poziomu podniecenia lub przekonania, istnieje duża szansa, że ​​nie jesteś na dobrej – “właściwej” ścieżce handlu.
Przez „właściwy” rozumiemy prawidłowy handel zgodnie z Twoim planem handlowym. Dobre transakcje mogą być przegrane, tak jak złe transakcje mogą być wygrane. Chodzi o to, aby wygrywać i przegrywać tylko przy dobrych transakcjach.
 

3. Chciwość / Nadmierna pewność siebie
 
Chciwość to nic innego jak przekraczanie przyjętego wcześniej ryzyka inwestycyjnego. Otwierasz dodatkowe pozycję nie zważając na czyhające za rogiem ryzyko. Twoja pewność siebie sięga zenitu – wszystko czego się dotkniesz od razu zamienia się w złoto.

 
 

JAK KONTROLOWAĆ EMOCJE PODCZAS HANDLU: WSKAZÓWKI I STRATEGIE

 

Plan i strategia są kluczowe jeśli chcesz powstrzymać negatywne emocje podczas handlu. Stare powiedzenie „brak planu prowadzi do porażki” może być prawdziwe na rynkach finansowych. Istnieje wiele strategii i technik, które mogą pomóc trader’om osiągać swoje cele. Kluczowe dla trader’a jest ściśle określony plan działania oparty o fakty i analizę, a nie podejście bazujące na swoich przeczuciach i emocjach. Poniżej przedstawiono pięć sposobów radzenia sobie z emocjami podczas gry na giełdzie.

 

1. Zasady

Ustalenie własnych zasad, których należy przestrzegać podczas handlu, może pomóc kontrolować emocje. Twoje zasady mogą obejmować ustalanie poziomów tolerancji ryzyka dla poziomów wejścia (buy stop) z ustawieniem progu wyjścia (stop loss) i wyjścia z pozycji (take profit).

 
2. Handluj na “bezpiecznych” rynkach
 

Rozsądne jest również unikanie warunków rynkowych, które nie są idealne. Unikaj handlu gdy nie czujesz, że to dobry pomysł. Nie patrz na rynek, aby poczuć się lepiej. Nie handluj na rynku burzliwym o dużych amplitudach zmian kursu jeśli Twoja technika i pewność siebie na to nie pozwala.
 

3. Adekwatna wielkość otwieranej pozycji/ dźwignia

 

Jednym z najprostszych sposobów zmniejszenia efektu emocjonalnego transakcji jest zmniejszenie wielkości transakcji. Dobierz wielkość pozycji adekwatnie do posiadanego kapitału. Zmniejszenie dźwigni również spowoduje, że poczujesz się pewnie i stabilnie na rynku. Wysoka dźwignia i duża pozycja to gwarantowane nieprzespane noce i wieczny ból głowy!.

 

4. Zbudowanie planu działania
 

Dobrym sposobem na redukcję emocji i stresu jest szczegółowe opracowanie planu działania i strategii przed wejściem na rynek. Dokładnie zbadaj opory i wsparcia instrumentu w który chcesz zainwestować. Zaplanuj plan i strategię na wypadek nieprzewidzianych ruchów kursu. Nie daj się zaskoczyć rynkowi – jeśli będziesz świadomie działał – emocje będą trzymane na wodzy, a to doprowadzi do sukcesu w osiągnięciu zysku.

 

5. Zrelaksuj się!
 
Jeśli jesteś zrelaksowany i lubisz handlować, będziesz lepiej i racjonalniej przygotowany na wyzwania i zmiany rynku.

 

0 0 głosuj
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
krisus
krisus
4 lat temu

W sumie wszystkie najważniejsze kwestie zawarłeś. Do uspokojenia handlu dodałbym jeszcze przejście na wyższy time-frame. Świece dzienne + nie oglądanie wykresów w dniu daje sporo spokoju. Najważniejsze według mnie to: – zarządzanie portfelem (dobieranie wielkości pozycji tak aby stop loss był max 1-3% straty w pojedynczej transakcji) – risk ratio minimum 2:1 (najlepiej 4:1 lub więcej – gwarantuję to przyrost zysku przy dużej ilość stratnych transakcji) – plan gry (wejście – jeśli spełnione są warunki, prowadzenie pozycji – przestawianie SL profitującego, określony TP) – psychologia (jak trzymamy się planu odciążamy psychikę, nieoglądanie wykresów w trakcie sesji też może być pomocne… Czytaj więcej »

2
0
Napisz nowy komentarzx
()
x