Jak wykorzystać cykle księżycowe do gry na giełdzie
Cykl księżycowy
Chociaż powstaje wrażenie, że Księżyc zmienia swój kształt w zależności od następującej fazy, od nowiu do Księżyca przybywającego, do I-szej kwadry i kolejno do pełni i z powrotem – to w rzeczywistości zmienia się jego pozycja w stosunku do Słońca i Ziemi. Fazy Księżyca są skutkiem zmiany kątów wynikających ze zmiany położenia Ziemi, Księżyca orz Słońca względem siebie. Kąt pomiędzy Księżycem a Słońcem podczas krążenia Księżyca wokół Ziemi powoduje, że jest on oświetlony w różnym stopniu z naszego ziemskiego punktu widzenia. Między innymi z tego względu czasami widzimy całą tarczę oświetloną Księżyca (pełnia), a innym razem przypomina on kształt półksiężyca (I, III kwadra). Wieki temu ludzie zauważyli powtarzającą się grę świateł cyklu lunarnego i każdej z faz Księżyca nadali inną nazwę.
Na rysunku nr 1 przedstawiono zasady zmiany fazy Księżyca w trakcie trwania cyklu księżycowego, trwającego 29 i pół dnia. I tak kąt 0 stopni odpowiada fazie nowiu, a gdy Księżyc przesunie się o 180 stopni wokół Ziemi, następuje pełnia.
- Księżyc przybywający (rosnący) jest wtedy , gdy przechodzi z fazy nowiu do pełni i staje się coraz większy na niebie.
- Księżyc ubywający (malejący) jest wtedy, gdy przechodzi z fazy pełni do nowiu i każdej nocy staje się coraz mniejszy.
Każdej fazie odpowiada inny rodzaj energii księżycowej, odkrycie tej energii może być kluczem do naszego sukcesu w różnych aspektach życia ludzkiego. Żyj i postępuj zgodnie z harmonią i rytmem księżycowym. Artykuł powstał w oparciu o publikację “Jak działa Księżyc” autorstwa Yasmin Boland”.
Praktyczne wykorzystanie cykli księżycowych do gry na giełdzie
Analiza zostanie przeprowadzona w oparciu o indeks giełdy amerykańskiej S&P500 futures. Zakres czasowy to w przybliżeniu ostatnie 2.5 roku, od 01.01.2018 do końca kwietnia 30.04.2020. Sprawdzimy, czy istnieje korelacja pomiędzy głównymi fazami Księżyca a zachowaniem globalnym rynku. Czy w okresie faz Księżyca rynek wykazywał specjalne właściwości? Czy w tym czasie mamy do czynienia z przesileniem rynkowym, czyli globalnym bądź lokalnym ustanawianiem szczytów bądź dołków? W niniejszej analizie odpowiemy także na pytanie kiedy kupować a kiedy sprzedawać akcje w danym cyklu księżycowym. Czy faktycznie wpływ księżyca przybywającego i ubywającego ma istotne znaczenie na rynek giełdowy i emocje graczy giełdowych? Zaczynamy…
Przesilenia rynku giełdowego podczas zmian fazy Księżyca
Zaczniemy od sprawdzenia istnienia korelacji związanej z ustanawianiem przez rynek szczytów bądź dołków w czasie trwania danej fazy Księżyca (nów lub pełnia). Na rysunku nr 2 przedstawiono wykres dzienny indeksu S&P500 oraz wykres notowań indeksu powstały na bazie faz nowiu i pełni księżyca – wykres księżycowy (kolor czerwony). Jeśli prześledzimy cały okres notowań od 2018 roku, każdorazowy szczyt bądź dołek poprzedzony był zawsze okresem nowiu lub pełni Księżyca w zakresie błędu +/- 4 dni robocze. Proszę zwrócić uwagę na bieżący rok 2020 i okres szczytu z lutego. Pełnia z dnia 09.02.2020 (wartość indeksu 3353 pkt), poprzedziła wystąpienie kluczowego szczytu, który miał miejsce 3-4 dni później (3381 pkt na dziennym zamknięciu). Zanotowany dołek indeksu w dniach 23-24.03.2020 co ciekawe, wystąpił również w fazie Księżyca i to dokładnie w tym samym dniu! Przypadek? Nie ma mowy! Od 24.03.2020 rynek non stop pnie się do góry podążając “ścieżką” księżycową. Pamiętajmy, iż cykl księżycowy trwa 29 i pół dnia ściśle wyznaczając zwrotne miejsca na rynkach giełdowych.
Dodatkowe ciekawe spostrzeżenia płyną z rysunku nr 3. Powtarzalność ustanawiania kluczowych szczytów (zmiana punktowa większa niż 200), ma istotne znaczenie podczas pełni i nowiu. W analizowanym 2.5 rocznym okresie kluczowe szczyty wystąpiły dokładnie pięć razy (punkty 1 – 5), i to aż 4 razy dokładnie podczas pełni księżyca!. Innymi słowy możemy powiedzieć, iż pełnia wyznaczała szczyt z dokładnością 80%. Inne wnioski płyną z uzyskiwanych kluczowych dołków indeksu. Tutaj mamy 4 dołki osiągane 2 razy podczas nowiu i pełni – skuteczność 50%, a więc losowa.
Energia (zysk) giełdowa dla księżyca przybywającego i ubywającego
Tak jak wspomniano na początku artykułu, energiom wstępującym i ubywającym w cyklu księżycowym towarzyszy odpowiednia droga Księżyca wokół Ziemi. Czy faktycznie w okresie księżyca rosnącego (okres od nowiu – I kwadry – do pełni) towarzyszy inny rodzaj energii i sił, niż w okresie księżyca malejącego (od pełni – III kwadra – do nowiu)? Jeśli tak, to jaki on ma wpływ na gracza giełdowego? Czy ten rodzaj energii w danej fazie cyklu można wykorzystać do zajęcia zyskownej pozycji na giełdzie?
Spójrzmy zatem na rysunek nr 5a. Po zsumowaniu wszystkich punktów indeksu S&P500 futures w danej fazie cyklu, wnioski są następujące. Najmniejsza zyskowność otrzymana została w kwadrze I, z kolei maximum zysku wygenerowano w kwadze III. Nów i pełnia dokładnie stanęły pomiędzy obiema kwadrami, czy to przypadek? Otóż nie!. Interpretacja tych wyników pod kątem gracza giełdowego jest następująca: “kupuj akcje w I kwadrze a sprzedawaj w kwadrze III-ej”. W naszym przypadku ilość punktów do zdobycia wyniosłaby 8084 punkty (III kwadra – I kwadra), co daje ok 288 pkt do zgarnięcia miesięcznie!.
Na rys.5 b\c zilustrowano różnię w energii (zysku) pomiędzy księżycem rosnącym a malejącym. Jak wynika z danych potwierdza się teoria sił księżycowych. I tak w czasie trwania księżyca rosnącego (od nowiu – I kwadra – pełnia), zyskowność z zajętej pozycji L wyniosła 316716 pkt, natomiast w drugiej fazie cyklu 332884 pkt. Zysk z pozycji wynosi zatem 16168 pkt w skali 2.5 rocznej, co daje ok 577 pkt zysku miesięcznie !.
Wykazaliśmy zatem, iż istnieje ogroman różnica pomiędzy księżycem rosnącym a malejącym. Podobnie jak w przyrodzie tak i na giełdzie akcje należy kupować po nowiu, a sprzedawać w okresie pełni!. Zysk z pozycji powinien być kosmiczny!.
Energia Księżyca w danym znaku zodiaku
Jako dodatek na rysunku 6 przestawiono skumulowaną wartość indeksu giełdowego w czasie trwania danej fazy Księżyca z uwzględnieniem jego znaku zodiaku. Dodatek może posłużyć jako wskazówka dla zajmowania pozycji giełdowych w danym znaku zodiaku Księżyca. Spróbuj zoptymalizować zyskowność pozycji bazując na właściwościach zodiakalnych.