Strategia inwestowania w oparciu boską proporcję na przykładzie DAX futures DY.F

Drogi Czytelniku,

 

Czy pamiętasz co to boska proporcja i jakie właściwości cechuje ciąg fibonacciego? Jeśli nie odsyłam cię do artykułu https://newhach.eu/teoria-carolana-wlasciwosci-ciagu-fibonacciego-kalendarz-spiralny-okienka-carolana/ Dla przypomnienia , w ciągu liczb naturalnych pierwsze dwa wyrazy ciągu są równe 1 a każdy następny wyraz (zwany liczbą Fibonacciego) powstaje jako suma dwóch poprzednich, czyli 1 + 1 = 2; 1 + 2 = 3; 2 + 3 = 5; 3 + 5 = 8 itd. aż do nieskończoności: 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, 377, 610, 987…

Jeżeli podzielimy przez siebie dowolne, kolejne dwa wyrazy ciągu Fibonacciego, np. 987 : 610; 89 : 55 to stosunek tych liczb będzie równy zawsze tej samej liczbie, równej w przybliżeniu 1.618. Im większe wyrazy ciągu podzielimy, tym dokładniejsze przybliżenie tej liczby uzyskamy. Liczbę tę nazywa się „złotą liczbą” i oznacza grecką literą φ (czyt. „fi”). Stosunek tego podziału określa się również mianem „złotego podziału” lub „Boskiej proporcji”.

 

rys.1. Boska proporcja na wykresie DAX futures, skala tygodniowa.

 

Na rysunku nr 1 przedstawiono wykres DAX futures w skali tygodniowej z zaznaczonymi złotymi podziałami. Złoty podział lub złota sekwencja to iloraz dwóch odcinków a i b, stanowiących proporcje b/a = 1.618.
Aby wyznaczyć złoty podział musimy znać długość pierwszego odcinka a lub b. Dla przykładu znając wartości historycznych 2-óch szczytów lub szczytu i dołka, kolejny punkt zwrotny rynku (koniec odcinka b) wyznaczymy z proporcji: b= 1.618 x a. W ten sposób powstały przykładowe złote sekwencje na wykresie DY.F. Co ciekawe zobacz proszę jak idealnie wpasowują się one w kolejne szczyty i dołki. Czy to może być przypadek? Raczej nie.

Zwróć proszę uwagę na znaczenie czerwonej proporcji (rys.1.) Zakończyła się ona dokładnie w 06.05.2019, wyznaczając szczyt i tworząc podwaliny ( odcinek zielony “a”) dla kolejnej proporcji w czasie (kolor zielony). Koniec tej sekwencji wyznaczony na koniec roku 2019!. Jeśli szczyt majowy mamy za sobą przed nami spory okres spadków!.
A teraz spójrzmy na ujecie DAX futures w krótszym okresie (rys.2) i podejściu 4 – godzinnym. Na tej podstawie stworzymy strategię inwestycyjną polegającą na łapaniu szczytów w czasie. Gra nie polega na znalezieniu określonej wartości indeksu ale na znalezieniu dobrego momentu wejścia w rynek.

 

rys.2. Strategia inwestycyjna w oparciu o złotą proporcję dla DAX futures DY.F

Kluczowy moment wejścia w rynek polega na wejściu w rynek w momencie zakończenia złotej sekwencji a+b.  Spójrzmy zatem na zielony układ proporcji. Dzisiaj w dniu 22.05 o godz.12: 00 (właśnie piszę ten artykuł) zakończyła się owa formacja (koniec odcinka “b”) tworząc szczyt w rejonie 12 188pkt., czyli tworząc dobry moment na zajęcie pozycji krótkiej. Czy słuszność tej teorii okaże się skuteczna, zobaczymy…

 

W ten sam sposób można wyznaczyć w czasie kolejny szczyt (patrz brązowy prostokąt z rys.2.) . Formacja ta zakończy się w 27.05 o północy, jako potencjalny szczyt przed kolejnym spadkiem).

 

Mam nadzieję, że zainteresowałem Cie chociaż trochę czarem i urokiem ” boskiej proporcji”, a teoria zawarta tutaj pozwoli Ci na budowanie własnych i skutecznych strategii inwestycyjnych.

0 0 głosuj
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
olo
olo
5 lat temu

Panie Newhach, proszę pamiętać o przecinkach, rozpoczynaniu zdania z dużej litery oraz zwrotów jak “Cię”, również z dużej litery – ten zabieg sprawi, że teksty będą bardziej czytelne.

2
0
Napisz nowy komentarzx
()
x