Teoria Carolana – kalendarz spiralny część 2 “wpływ księżyca na człowieka”

I. Słońce, księżyc i ziemia

Zacznijmy od wyjaśnienia pojęć:

“full moon” – pełnia,

“new moon” czyli nów (nazwa pochodzi ze starożytności od narodzenia tzw. “nowego księżyca” ) – rys.1.  Okres czasu od pełni do nowiu wynosi w przybliżeniu: “29 dni: 12 godzin; 44 minuty; 2.8 sek = 29.5306 dnia”. Pod tym pojęciem kryje się tzw. “okres miesiąca synodycznego”.

rys.1. Obieg ziemi wokół słońca (źródło “Kalendarz spiralny Carolana”

 

II. Wpływ faz księżyca na emocjonalność człowieka

Mówi się, że fazy księżyca mają związek z psychiką ludzką. Wiele osób wierzy, że fazy księżyca wpływają na nasze emocje i stan umysłu. Istnieje wiele badań zajmujących się wyjaśnianiem, w jaki sposób księżyc na nas oddziałuje.

rys.2. fazy księżyca

 

a) Zakłóca twój sen

Kto lubi jasne światło, kiedy właśnie próbuje zapaść w sen? Ta teoria dotycząca zakłócającego wpływu pełni księżyca na sen została poparta badaniami opublikowanymi w magazynie Current Biology. Uczestnicy badania zostali poproszeni o spędzenie 3,5 dnia w laboratorium snu z dala od światła zewnętrznego i zegarów. Mogli zapadać w sen i budzić się w swoim normalnym rytmie. Następnie szwajcarscy naukowcy zgromadzili dane dotyczące snu od 33 osób i porównali je z fazami księżyca. Wyniki pokazały, że podczas czterech dni przed i czterech dni po pełni księżyca zapadnięcie w sen zajęło osobom badanym 5 minut dłużej, ich sen był o 30% płytszy, i trwał 20 minut krócej. Poziom wywołującej sen melatoniny również był obniżony (źródło “interia.pl”).

 

b) Wpływa na twój cykl menstruacyjny

Istnieje więcej analogii pomiędzy księżycem i cyklem menstruacyjnym niż tylko podobna długość trwania cyklu (28 dni) i faz księżyca (29 dni). W 2011 roku opublikowano badanie w magazynie the Journal Acta Obstetricia et Gynecologica Scandinavica, w którym prześledzono cykle menstruacyjne 826 kobiet w wieku 16-25 lat i na tej podstawie stwierdzono, że około 30% kobiet miesiączkuje w okolicach pełni księżyca. Kolejna większa grupa kobiet miesiączkująca podczas konkretnej fazy księżyca składała się z 12,5% uczestniczek badania (źródło “interia.pl”).

 

c) Może wpłynąć na współczynnik urodzeń

To ciekawe, ale tylko superksiężyc, a nie księżyc w pełni ma wpływ na ilość urodzeń. Japońscy badacze przyjrzeli się 1000 nieindukowanym urodzeniom w prywatnym szpitalu położniczym w Kyoto w Japonii. Więcej urodzeń miało miejsce w czasie, kiedy księżyc znajdował się bliżej Ziemi. W im bliższym położeniu w stosunku do Ziemi znajdował się księżyc, czyli im mocniejsza była siła grawitacji, tym więcej narodzin odnotowano. Pełnia księżyca z kolei nie miała żadnego wpływu na ilość urodzeń, ponieważ siła grawitacji nie jest wtedy mocna (źródło “interia.pl”).

 

d) wpływa na zwiększoną przestępczość vs agresywność

Badania Arnolda Leiber’a wykazują, że morderstwa i zwiększona agresywność ma swój szczyt podczas pełni i podczas nowiu.  Z kolei badania Katzeff’a na temat agresywność gry w hokeja są powiązane z fazami księżyca. Badał on ilości karnych minut (czas pędzonych minut graczy za agresywne zachowanie na boisku) z kórych wynika, że podczas pełni ilość kar była o 33% większa niż poprzedzających nocy.

Niektóre miasta (np. brytyjskie Brighton) decydują się okresie pełni na dodatkowe patrole policyjne, które mają strzec porządku na ulicach i bronić mieszkańców przed bójkami, rozbojami i innymi przestępstwami, jakich zdecydują się dopuścić niekontrolujący swych zachowań agresorzy. Zwiększają się też statystyki wypadków, morderstw a nawet… samobójstw!

Udowodniono, że osoby przechodzące stany depresyjne, u których dochodzi do mutacji w genie kodującym receptor 5-HT2A, są dwukrotnie bardziej narażone na targnięcie się na własne życie w czasie wahań poziomu serotoniny, do których częściej dochodzi podczas pełni (źródło ” zdrowie.radiozet.pl”).

 

e) wpływa na zachowania giełd

Okazuje się, że również wahania na rynkach finansowych zależą od faz naszego naturalnego satelity. Do takiego wniosku doszli analitycy z banku Macquarie Securities. Jest to już podobno czwarte badanie wpływu księżycowych faz na indeksy giełdowe. Maksymalne zyski od inwestycji w ciągu czterech tygodni cyklu księżycowego przypadają na okres zmiany miesiąca księżycowego: ostatnie dwie doby poprzedniego i pierwsze dwie doby nowego miesiąca księżycowego. W ten sposób, zgodnie z wynikami badań, rynki finansowe stanowią w rzeczywistości bardzo czuły barometr, precyzyjnie reagujący na niewidzialny wpływ faz Księżyca na stan psychiczny ludzi.

0 0 głosuj
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz nowy komentarzx
()
x