Kalendarz księżycowy – wpływ faz Księżyca na człowieka
Kalendarz księżycowy
Ludzie Starożytni wiedzieli, że Księżyc i jego fazy mają wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne ludzi, aktywność roślin i zwierząt, zaobserwowali też, iż w niektóre dni w pewnych dziedzinach łatwiej jest osiągnąć sukces. Nic dziwnego, iż w starych kalendarzach zalecano zajmowanie się konkretnymi czynnościami w precyzyjnie określonym czasie. Wpływy te potwierdza dzisiaj nauka.
Księżyc jest najbliższym ciałem niebieskim Ziemi i mocno oddziałuje na naszą planetę. Rządzi wodą, płynami i wszelkimi emocjami, nastrojami, płodnością, podświadomością czy osobowością. Cykl Księżyca wynosi 30 dób księżycowych od 0 do 29. W ciągu tych dni zmienia się jego wygląd i położenie względem Słońca.
Cykl rozpoczyna się nowiem, gdy Księżyca na niebie nie widać i mamy do czynienia z tak zwaną zerową dobą księżycową. Następnie zmierza on do pełni, czyli piętnastej doby i od pełni ponownie do nowiu.
Od doby 0 codziennie Księżyca przybywa, aż do pełni, po czym chudnie aż zniknie w ciemnościach nocy. Oprócz położenia względem Słońca, Księżyc zmienia położenie także względem zodiakalnego pasa konstelacji gwiezdnych. W ten sposób jego wpływ nabiera dodatkowo energii poszczególnych znaków zodiaku, w których kolejno przebywa przez 2 dni.
Fazy Księżyca
Podczas nowiu odczuwa się pewien niedostatek energii, powodujący senność, ociężałość, obniżenie ciśnienia, osłabienie odporności organizmu, niepokój a nawet depresję. W czasie pełni przeciwnie, odczuwamy nadmiar energii, rośnie więc pobudliwość, agresja, podwyższa się ciśnienie, ulegają zaostrzeniu choroby psychiczne i nerwowe. Zauważono, że zwiększa się też liczba wypadków drogowych i przestępstw.
Okres między nowiem a pełnią, gdy Księżyca przybywa jest korzystny do rozpoczynania nowych przedsięwzięć, opracowywania planów i projektów. Wzrastają optymizm, siła i możliwości a organizm gromadzi energię. Gdy pełnia minie i Księżyca ubywa, należy finalizować sprawy, oddawać długi, rozpoczynać odchudzanie itd. Następuje bowiem wtedy oddawanie nagromadzonej energii, pozbywanie się wszystkiego co niepotrzebne.
Księżyc wstępujący i zstępujący
Proszę pamiętać, iż Księżyc wstępujący i zstępujący nie ma nic wspólnego z fazami księżycowymi, czyli z tym, czy Księżyca “przybywa”, czy “ubywa”. Księżyc wstępujący i zstępujący to pojęcia, które dotyczącą zajmowanej przez niego pozycji w znaku zodiaka. We wszystkich znakach zodiaku, poprzez które wędruje Słońce, od zimowego przesilenia (21 grudnia), aż do przesilenia letniego (21 czerwca), od Strzelca do Bliźniąt,zawarta jest wstępująca siła zimy oraz wiosny, która stopniowo sygnalizuje przyrost, ekspansję, rozwój i rozkwit.
Z kolei siła zstępująca pochodzi ze znaków drugiej połowy roku (od Bliźniąt do Strzelca). Są to energie lata i jesieni sygnalizujące dojrzałość, plony, upadek oraz wypoczynek.
Znaki Bliźniąt oraz Strzelca nie są w języku potocznym precyzyjnie zlokalizowane, ponieważ stanowią punkty zwrotne między rosnącymi a opadającymi siłami i dlatego nie można ich zaliczyć wyraźnie do jednej z tych dwóch sił.
Księżyc wstępujący: Strzelec,Koziorożec,Wodnik,Ryby,Baran,Byk,(Bliźnięta).
Księżyc zstępujący:Bliźnięta,Rak,Lew,Panna,Waga,Skorpion,(Strzelec).
Okres zbiorów i sadzenia
Obie cechy wstępująca i zstępująca dają znać o sobie także podczas 28 dniowej podróży Księżyca przez znaki zodiakalne. Siły wiosny,lata,jesieni i zimy działają jedna po drugiej w przestrzeni jednego miesiąca. Energie te stanowią typowe właściwości, czyli barwę każdego ze znaków i zależnie od fazy Księżyca oddziałują na rośliny w ogrodzie, na przyrodę, i różne aspekty życia społecznego.
Czas wstępującego Księżyca nazwano także czasem “zbiorów”, zaś okres zstępującego Księżyca czasem “sadzenia”. W rolnictwie i ogrodnictwie przestrzeganie tych dwóch różnych impulsów przynosi znaczne korzyści. W trakcie trwania Księżyca wstępującego, od Strzelca do Bliźniąt, podnoszą się soki i jarzyny, owoce są bardzo soczyste, a rozwój naziemny roślin jest szczególnie zadowalający. Y kolei okres zstępującego Księżyca, od Bliźniąt do Strzelca, soki spływają ku dołowi i wspierają rozwój korzeni. Gdy w kalendarzu występuje znak miski (księżyc zwrócony ramionami ku górze), oznacza to, ze miska zostaje wypełniona i nadszedł czas zbiorów. Znak w kształcie odwróconej miski (ramiona ku dole), symbolizuje czas sadzenia.
Materiał opracowano na bazie publikacji “Kalendarz Księżycowy 2019” autorstwa Swietłany Świder, oraz “Zycie w harmonii z rytmami Księżyca”, autorzy Johanna Paungger Thomas Poppe.
Jeżeli “We wszystkich znakach zodiaku, poprzez które wędruje Słońce, od zimowego przesilenia (21 grudnia), aż do przesilenia letniego (21 czerwca), od Strzelca do Bliźniąt,zawarta jest wstępująca siła zimy oraz wiosny, która stopniowo sygnalizuje przyrost, ekspansję, rozwój i rozkwit.
Z kolei siła zstępująca pochodzi ze znaków drugiej połowy roku (od Bliźniąt do Strzelca). Są to energie lata i jesieni sygnalizujące dojrzałość, plony, upadek oraz wypoczynek.” to jakim cudem “Czas wstępującego Księżyca nazwano także czasem “zbiorów”, zaś okres zstępującego Księżyca czasem “sadzenia”.”