Korekta strategii gry w oparciu o kalendarz księżycowy!

 

Kalendarz księżycowy

 

Kalendarz księżycowy był znany już starożytnym, którzy zauważyli znaczne różnice pomiędzy mierzeniem czasu przy pomocy Księżyca, a tym mierzonym ruchem Słońca. Już wtedy wielu przedchrześcijańskich badaczy zamieściło notatki w kalendarzu lunarnym, w którym opisano wpływ Księżyca na człowieka. W najprostszym ujęciu kalendarz księżycowy został stworzony w oparciu o fazy Księżyca. Dzięki starożytnym wiemy, że Księżyc wysyła w każdym miesiącu pewne impulsy, które systematycznie się powtarzają. Jest ich dokładnie dwanaście, czyli tyle ile miesięcy w roku. Pierwotnie kalendarz księżycowy posiadał konkretne nazwy tych impulsów, odpowiadające nazwom znaków zodiaku. W kalendarzu księżycowym mamy zatem 12 cykli księżycowych (pełnia – pełnia lub nów -nów) a rok trwa 354 dni. Zaletą tego kalendarza to prostota i unikatowa powtarzalność cyklu.

 
 

Korekta strategii gry w oparciu o kalendarz księżycowy

 
Do tej pory używaliśmy dwóch faz Księżyca tj. nowiu i pełni do prognozowania przyszłych zachowań indeksów giełdowych. Jednak bazując na ostatnich zachowaniach indeksu giełdy amerykańskiej S&P500 zauważyłem, iż indeks ten respektuje pozostałe fazy księżycowe. Mowa tu o I-szej kwadrze oraz III kwadrze.
 
Dla przypomnienia kompletny cykl księżycowy składa się z 8-śmiu faz (8 faz Ksieżyca). W ramach uproszczenia stworzymy algorytm opierający się na podstawowych 4-ech fazach księżycowych: I-kwadra, pełnia, III-kwadra oraz nów. Okres dzielący kolejne fazy wynosi od 7 do 9 dni i zależy od właściwości cyklu księżycowego. Każda kolejna faza jest oddalona od poprzedniej o kąt 90 stopni. Będziemy zatem wykorzystywać właściwości koła przeciętego przez dwie proste prostopadłe względem siebie.

 
Wartości indeksu S&P500 wyznaczone za pomocą faz księżycowych wykazują bardzo dobre właściwości aproksymacyjne. I tak na rysunku nr 1 przedstawiono wykres indeksu S&P500 w okresie 02.01.2018 – 09.10.2020 aproksymowany fazami księżycowymi (4 fazy). Poszczególne fazy bardzo ładnie wpisują się w lokalne dołki bądź szczyty indeksu.
 

rys.1. Indeks S&P500 z naniesionymi fazami Ksieżyca: nów – I kwadra – pełnia – III kwadra w okresie 02.01.2018 – 09.10.2020.

 
Potwierdzając zatem korelacje faz księżycowych ze zmianami trendu rynku indeksu giełdowego, możemy stworzyć własną strategię gry giełdowej wykorzystującej wspomniane właściwości. Na rysunku nr 2 przedstawiono zatem wykres indeksu S&P500 aproksymowany 4-oma fazami księżycowymi. Zaletą takiego podejścia jest możliwość przewidzenia dość sporego ruchu cenowego, trwającego min. jeden pół-cykl fazowy np pełnia – III kwadra itd.

Dla przykładu posłużę się tutaj obecną sytuacją indeksu S&P500. Po wyznaczeniu lokalnego szczytu podczas pełni 01.10 indeks przebił opór wyznaczony ową pełnią i podąża obecnie ku szczytowi. Bazując na właściwościach kalendarza księżycowego możemy wyznaczyć zatem kolejny potencjalny punkt zwrotny rynku, który może właśnie wypaść podczas najbliższej III kwadry Księżyca (10.10.2020)!

 

rys.2. Indeks S&P500 aproksymowany fazami księżycowymi.

 

 
 

Analiza indeksu S&P500 w oparciu o zmodyfikowany kalendarz księżycowy

 
Analizę przeprowadzimy w oparciu o wartości indeksu S&P500 uzyskane podczas kolejnych faz księżycowych począwszy od początku roku 2018 – rys.3. Proszę zwrócić uwagę na ostatnie 6-ść faz księżycowych zaznaczonych na rys. 3a, które praktycznie idealnie wpisały się w lokalne szczyty bądź dołki indeksu!.
Szczyt indeksu wszech czasów S&P500 został właśnie wyznaczony podczas pełni z dnia 02.09., tymczasowy dołek wypadł dokładnie podczas I-kwadry w dniu 24.09, a jak dotąd szczyt indeksu wypadł w dniu III-kwadry Księżyca!.

 

rys. 3. Indeks S&P500 zbudowany w oparciu o fazy księżyca.

 
Dla przypomnienia przed nami nów Księżyca już za 6 dni, wypadnie dokładnie w piątek 16.10.2020. Czy będzie to szczyt bądź kolejny dołek indeksu? Osobiście obstawiam (jest to moja osobista prognoza proszę mnie potem nie krytykować) na wyznaczenie w tym dniu dołka indeksu w rejonie ok 3000 -3100 pkt, dlaczego? Otóż proszę zwrócić uwagę na analizę z rys. 3b, gdzie przedstawiono obecną sytuację techniczną indeksu S&P500 skonstruowanego tylko i wyłącznie przy pomocy nowiów. Co by nie mówić ale pojawił się tutaj już wstępny sygnał sprzedaży, który może oznaczać ogromne spadki w kolejnej fali nowiowej.
 
Baner Smartpozyczka

 
Obrona strefy 2950 – 3000 pkt w cenach zamknięcia powinna doprowadzić do wyprowadzenia jeszcze jednego ciosu w postaci impulsu korekty wzrostowej (pewnie w rejony 3300 – 3400 pkt.). Bazując na kalendarzu księżycowym aż się prosi aby szczyt tej korygującej fali został wyznaczony podczas kolejnej pełni w dniu 31.10.2020 roku. Taki scenariusz, który zarazem jest moją osobistą prognozą, został przedstawiony na rys. 4.
 

rys.4. Prognoza zachowania indeksu S&P500 bazując na fazach księżycowych – moja osobista prognoza.

 

W ramach podsumowanie należy powiedzieć, iż obecne szalone wzrosty powoli wyhamowują a trend wzrostowy (który trwa długoterminowy) zaczyna się powoli odwracać, dlaczego? Otóż bazując na analizach wartości indeksu S&P500 ustanawianych tylko i wyłącznie w danych fazach księżycowych (nów, III-kwadra, czy pełnia), wszędzie tam widać oznaki wykupienia rynku (rys. 3b, 3c.)!. Przed nami bardzo mocny ruch giełdowy się szykuje, widać to bowiem na moim autorskim wskaźniku z rys. 5. Tworzący się trójkąt powinien już niebawem wystrzelić, zakładam wyjście dołem.

 

rys.5. Wskaźnik newhach’a zbudowany na bazie faz księżycowych dla indeksu S&P500.

 

0 0 głosuj
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
25 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Uber
Uber
3 lat temu

Fajne robisz te swoje artykuły na swoim blogu ale nijak to sie ma potem do rzeczywistości. Non stop jakaś twoja analiza zostaje zburzona i tak prawie od poczatku kiedy tu zacząłem zagladać kawa,ropa,dolar teraz SP500.l

Przykre to ale prawdziwe.
Jednak życzę Ci powodzenia w tym co robisz i spełnienia marzeń.Jednak trzeba wierzyć w to co sie robi bo inaczej by to nie miało sensu.
Pozdrawiam Uber.

Uber
Uber
3 lat temu
Odpowiedz do  Newhach

Wiadomo że kiedyś to pęknie ale kiedy to będzie?

Uber
Uber
3 lat temu
Odpowiedz do  Newhach

Sp500 już 3531p. Mocny opór przeszli.

Uber
Uber
3 lat temu
Odpowiedz do  Uber

3540 pozamiatali.

Uber
Uber
3 lat temu
Odpowiedz do  Uber

To co może teraz zaczna korektę w dół?
Jak uwazasz???

Uber
Uber
3 lat temu
Odpowiedz do  Newhach

Balon chyba nareszcie pęka ??

Uber
Uber
3 lat temu
Odpowiedz do  Uber

Już po spadkach.
Powiem tylko tyle nic nie jest jak na razie wstanie ich złamać.Balon nie peknie szybko i nie mamy co o tym marzyć.

K

Uber
Uber
3 lat temu
Odpowiedz do  Newhach

Jakoś nie chce mi sie w to wierzyć w to co piszesz…..straciłem wiarę.

Luca
3 lat temu
Odpowiedz do  Newhach

Czemu po wyborach w USA? przeciez chca uwalic Trumpa wiec spadki powinny byc przed wyborami. Do tego po wyborach na bank wprowadza stimulus ogromny jak Biden wygra a na razie sytuacja jest niepewna – a rynki nie lubia przeciez niepewnosci.

Pawel
Pawel
3 lat temu
Odpowiedz do  Newhach

a tymczasem wig20peka 1650 zaczynamy mocny zjazd na rynkach cierpliwi wygraja:)))

Tomasz
Tomasz
3 lat temu
Odpowiedz do  Pawel

Chłopaki co jeszcze można najlepiej na teraz kupić ?

Jakub
Jakub
3 lat temu
Odpowiedz do  Tomasz

Papier toaletowy ?

Pawel
Pawel
3 lat temu
Odpowiedz do  Tomasz

zobacz jak poszly spolki covidove np mercator mialem po 12zl max wczoraj 770zl niestety po 50zl oddalem,innogenne 3zl w marcu doszli do 100zl ja poluje na korekcie innogenne dokupic,wszystkie te covidove co robia maseczki,plyny itd porosty o setki% ja mam wig20 ski od 1850 i trzymam niech lezy licze na 600pkt ze zejdzie indeks jak pisal newchach,mam lki na dolara od 3,70 trzymam ski wzielem na dax od 13tys,ciezko Tomasz radzic sam musisz podjac decyzje,ale wedlug mnie ski teraz warto wziasc na indeksy i lki na waluty pozdrawiam

Tomasz
Tomasz
3 lat temu
Odpowiedz do  Newhach

Dzięki coś wybiorę. Właśnie z covidowych to kupiłem excellenc i się kisze…

25
0
Napisz nowy komentarzx
()
x