Czy pełnia księżyca w okresie Świąt Wielkanocnych ma wpływ na indeksy giełdowe? Rzut okiem na DAX.
W tym artykule chciałem zweryfikować tezę czy pełnia księżyca zlokalizowana w okresie Świąt wielkanocnych ma wpływ na indeksy giełdowe i zachowania rynku. W tym celu pod lupę wezmę indeks giełdy niemieckiej DAX, a dane wejściowe do analizy zostaną rozpatrzone w okresie ostatnich 13-stu lat. W tabeli nr 1. zamieszczono dane, czyli odpowiednio: rok, okres świąt, data wypadającej pełni w okresie Wielkanocy, wartość punktowa indeksu DAX. Interpretację graficzną danych z tabeli przedstawiono na rysunku nr 1.
Zaobserwowane wnioski:
- lata 2009,2016 i 04. 2019 wydają się być kluczowe ze względu na tworzenie podstawy linii trendu – żółta linia,
- kurs w okresie obecnej hossy wielokrotnie respektował poziomy wsparcia dla linii trendu,
- rok 2019 ma kluczowe znaczenia dla utrzymania bieżącego trendu wzrostowego!!!,
- Obecnie wartość indeksu DAX wynosi 12100 pkt a więc znajduje się poniżej linii trendu i niżej niż wartość pełni z 04.2019 – 12222pkt. Uwaga na zmianę trendu !!!
Aby lepiej zilustrować potencjalne punkty wsparcia i oporu dla indeksu DAX, nanieśmy zatem 3-kluczowe daty z tabeli 1 (rok 2009, 2016, 2019) na wykres świecowy indeksu – rys.2. Bardzo interesująco wygląda zatem data pełnia z 04.2019 roku – kurs złamał linię trendu już w 10.2018 a obecnie testuje jej opór od spodu. Czy uda się przebić mocną linię trendu i opory 12200-12300?
Wydaję się, że raczej nie a szczyty zanotowane na giełdach światowych w obecnym czasie to dobry moment na zajęcie pozycji krótkich. Wszystko wskazuje na powrót dynamicznych i głębokich spadków korygujących obecną falę wzrostową.
Podsumowując w/w rozważania można stwierdzić, że kalendarz księżycowy ma istotne znaczenie dla rynków finansowych. Rynek porusza się względem jednakowych jednostek czasowych (pełnia, nów) wyznaczając szczyty i dołki w określonym czasie. Jako ciekawostkę spójrz proszę na wykres nr 3. Pokazano tam obraz ostatniej fali wzrostowej indeksu DAX (01.2019 – 05.2019) z naniesionymi fazami księżyca (pełnia, nów). Co ciekawe okres nowiu zawsze występuje na linii prostej tworzącej linię trendu wzrostowego. Czy to może być przypadek????