Powrót do Carolana

Drogi Czytelniku,

 

Zapewne zastanawiasz się kiedy nastąpi punkt zwrotny na giełdach. Październik niestety nie przyniósł rozstrzygnięcia. Ostatnimi czasy zastanawiałem się dlaczego rynek nie może zareagować na zmianę trendu chociażby krótkoterminowego pomimo tak słabych odczytów indeksów z rynku niemieckiego lub/ i amerykańskiego. Bieżąca hossa na giełdach zachodnich to brnięcie pod prąd wbrew faktów analizy fundamentalnej. I tutaj postanowiłem wrócić do analizy okienek Carolana, ale nie w ujęciu dziennym a miesięcznym. Jakie miesiące wg Carolana będą kluczowe dla zmiany trendu?

 

Analiza punktów zwrotnych giełdy amerykańskiej S&P500

W tym celu odwołajmy się do kalendarza spiralnego utworzonego specjalnie dla giełdy amerykańskiej na bazie historycznych punktów zwrotnych – tabela 1.

spiral calendar giełda amerykańska
tabela 1. Kalendarz spiralny w ujęciu miesięcznym dla giełdy amerykańskiej S&P500

Po przeanalizowaniu dat zwrotnych na uwagę zasługuje z cała pewnością miesiące październik i listopad. Listopad 2019 został wyznaczony z punktów docelowych 02.2009 (dołek przed startem hossy) oraz 04.2018. Październik natomiast na bazie dat 04.2011 i 09.2015. Część wspólna obu miesięcy tworzy okno Carolana. W ten sposób widzimy, że zakres potencjalnej zmiany rynku został przeniesiony na miesiąc listopad. Na rysunku nr 1 naniesiono zatem zestaw wyznaczonych punktów zwrotnych rynku na bazie daty 02.2009.

spiral calendar american market
rys.1. Kalendarz spiralny Carolana na indeksie giełdy amerykańskiej

 

Co ciekawe jeśli naniesiemy poziomy fibbo na wykres indeksu giełdy amerykańskiej od początku jej istnienia (rys.2. układ liniowy), otrzymamy dość wyraźny układ proporcji. Kurs walczy obecnie z poziomem 100% fibbo zlokalizowanym w rejonie 3060pkt. O tym poziomie pisałem już wcześniej uznając go jako poziom kluczowy i nie do przejścia. Jeśli teoria okna Carolana zadziała, obecne poziomy będą nie do zdobycia w długim terminie, a spadki powrócą i zaleją rynki.

strategia gry na indeksie giełdy amerykańskiej S&P500
rys.2. Analiza giełdy amerykańskiej indeksu S&P500 poziomy fibbo jako walka o szczyty

 

Analiza punktów zwrotnych giełdy niemieckiej DAX 30

Podobnie jak poprzednio wyznaczamy kalendarz spiralny Carolana dla giełdy niemieckiej i indeksu DAX 30, na bazie historycznych punktów zwrotnych – tabela 2.

spiral calendar DAX 30
tabela 2. Kalendarz spiralny Carolana w ujęciu miesięcznym dla giełdy niemieckiej DAX 30

Analiza dat wspólnych na rok 2019 klasyfikuje również październik i listopad jako zakres miesięcy predysponowany do okna Carolana. Miesiąc listopad 2019 został wyznaczony na bazie punktu początkowego jakim jest luty 2009. Listopad 2019 to również 22-gi wyraz ciągu kalendarza spiralnego, który został przedstawiony na rysunku nr 3. Co ciekawe jeśli na wykres indeksu giełdy niemieckiej DAX 30 od początku jej istnienia naniesiemy poziomy fibbo, dostaniemy piękny układ proporcji, które rynek respektował – rys.4.. Podobnie jak S&P500 walczy z oporem 100% FIBBO również i DAX 30 zmaga się z tym oporem – oporem, który zlokalizowany jest w obszarze 12960pkt!!!. Rynek testował te poziomy już dwukrotnie: 28.10. (okres nowiu) oraz w piątek 01.2019. Jest takie powiedzenie, że do 3-ech razy sztuka.

DAX 30 spiral calendar
rys.3. Kalendarz spiralny Carolana na tle giełdy niemieckiej
DAX 30 strategia gry
rys.4. Analiza DAX 30 dla giełdy niemieckiej – poziomy fibbo w grze

 

Jeśli tak się stanie układ olbrzymiego trójkąta z rysunku nr 5 powinien się zrealizować. Obecne wyjście górą z ów trójkąta to prawdopodobny fake. Rynek obecnie tworzy formację na bazie klna zwyżkującego, z którego wyjście dołem jest wielce prawdopodobne. Zejście indeksu < 12400 pkt da sygnał do ataku misiom. Proszę mieć na uwadze, iż realizacja tego scenariusza powinna być bardzo szybka w czasie z zasięgiem spadków < 10000pkt. Zalecana czujność.

notowania giełda DAX 30
rys.5. Mega trójkąt na DAX -sie w grze.
0 0 głosuj
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
13 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Coś jeszcze
Coś jeszcze
4 lat temu

dax idzie na 15k ORGR

krisus
krisus
4 lat temu

Widzę sami optymiści. Jedni na spadki drudzy na wzrosty 🙂 15k vs 10k
comment image Dla mnie to brakuję jeszcze 3 fali. Na razie kończymy drugą. Widać jak ładnie respektowany jest tygodniowy Kijun.

Coś jeszcze
Coś jeszcze
4 lat temu
Odpowiedz do  krisus

O nawet kanał jest na 15k, tam czekam na depozyty niedźwiedzi

Coś jeszcze
Coś jeszcze
4 lat temu
Odpowiedz do  Newhach

Dane szorują po dnie. PMI Polski najniższe od 10 lat. Rynki będą rosnąć pod polepszenie sytuacji. Chcecie zobaczyć kryzys? Idzie zobaczyć budowy w dużych miastach.

krisus
krisus
4 lat temu

Teraz dałem S przy fali V jeszcze dodam ale jak przebiją to nie będę się kopał z rynkiem i wymięknę 🙂

leszek49
leszek49
4 lat temu

Witam.
Ale jesteś uparty , z tymi spadkami.
Mógłbyś mi wytłumaczyc dlaczego one mają nastąpić.
Tak na poważnie to myślę , że się zaczną , w nastepnym tygodniu.

krisus
krisus
4 lat temu

SP500 – klin klina klinem pogania –comment image
DAX30 – overbalance przejechany. Zatrzymało się na fali V –comment image

Ace
Ace
4 lat temu

To jak tam – koniec wzrostów czy walimy dalej. Ja bym teraz widział dobrą korektę na dax i SP500. Oby się sprawdziło co do zmiany kierunku w tym miesiącu. Święta idą 🙂 Jak to widzisz ?

13
0
Napisz nowy komentarzx
()
x