Jak grać na giełdzie? Strategia gry na indeksie DAX na bazie okienek Carolana.

Wprowadzenie do teorii Carolana

Czym jest teoria Carolana?

Otóż teoria Christhopera Carolana polega na wyznaczaniu tzw. okienek Carolana w oparciu o kalendarz spiralny. (Sposób wyznaczania okienek znajdziesz tutaj: https://newhach.eu/teoria-okienek-carolana-kalendarz-spiralny/.) Okienko Carolana to okres, w którym rynek giełdowy powinien zmienić kierunek ruchu (krótko bądź długoterminowo). Carolan w swojej publikacji wskazywał, iż przewidywanie przyszłości na bazie kalendarza spiralnego można wykorzystać także do znajdywania istotnych zmian w innych aspektach życia ludzkiego, np. na rynku gospodarczym, w polityce lub w życiu społecznym. Znając istotne zdarzenie z przeszłości, można wyznaczyć datę przyszłych kluczowych zdarzeń. W niniejszym artykule skupimy się na znaczeniu i skuteczności okienek dla rynku giełdowego.

 

 

Księżyc jest to naturalny satelita Ziemi i jako jedyny w Układzie Słonecznym nie posiada imienia. Jego fazy to nów, kwadry i pełnia. Pomiędzy kolejnymi nowiami Księżyca upływa 29 dni 12 godzin i 44 minut, co stanowi 29,530589 doby. Jest to miesiąc synodyczny, nazywany także księżycem. Wykorzystuje się go do wyznaczania jednostek czasowych kalendarza spiralnego Christophera Carolana, który opiera się na ciągu liczb Fibonacciego oraz liczbie Φ zwanej także złotą liczbą. Stanowi ona granicę stosunku ilorazów następujących po sobie liczb ciągu Fibonacciego i wynosi w przybliżeniu 1,618. Liczba ta posiada wiele interesujących właściwości matematycznych i ma zastosowanie w wielu dziedzinach, m.in w architekturze i sztuce. Można też odnaleźć jej obecność w otaczającej nas przyrodzie: https://newhach.eu/teoria-carolana-wlasciwosci-ciagu-fibonacciego-kalendarz-spiralny-okienka-carolana/

 

Kalendarz spiralny, pozwala na znalezienie prawidłowości zachowań ludzkich zachodzących w czasie. Postępowanie ludzi zależy nie tylko od tego, co dzieje się na Ziemi, ale także poza nią. Na Ziemię oddziałuje swoją grawitacją nasz naturalny satelita, o czym świadczą przypływy morza, a niektórzy ludzie podczas pełni wychodzą we śnie z łóżka. Zwolennicy teorii Carolana uważają się, że Księżyc ma również wpływ na zachowania inwestorów giełdowych. Analiza cykli na giełdach daje wiele dowodów potwierdzających tę tezę. Zainteresowanych odsyłam do artykułu https://newhach.eu/teoria-carolana-kalendarz-spiralny-czesc-2-wplyw-ksiezyca-na-czlowieka/

 

 

Centralnym punktem kalendarza jest ognisko znajdujące się w centrum spirali, z którego rozwijają się jednostki czasowe oznaczone liczbami ciągu Fibonacciego. Takie ogniska pojawiają się najczęściej w pobliżu zmian pór roku, w szczególności, kiedy jest pełnia lub nów Księżyca.

Nadzwyczaj wysoką dokładnością charakteryzują się spirale powstające w okresie pierwszej wiosennej pełni Księżyca, po której następująca niedziela jest obchodzona w Kościele Rzymsko-Katolickim jako święto Zmartwychwstania Pańskiego. Warto więc zwracać uwagę na okres Wielkanocny, ponieważ wtedy mogą powstawać wartościowe spirale.

 
 

Jak grać na giełdzie bazując na okienkach Carolana?

 

W tabeli nr 1 przedstawiono kalendarz spiralny Carolana na bieżący rok 2020 dla indeksu giełdy niemieckiej DAX 30. Na jego podstawie wyznaczono zatem skupiska dat (okienka), które posłużą nam do spekulacyjnej gry. (tabela 2). Zasady gry są następujące:

 

kalendarz spiralny DAX 30 dla roku 2020
tabela1. Kalendarz spiralny na rok 2020 dla indeksu giełdy niemieckiej DAX 30

 

1. Oczekujemy na zachowanie rynku w trakcie trwania okienka Carolana – jeśli rynek wybije górą z konsolidacji: zajmujemy pozycją “L” i wchodzimy w rynek. Z kolei wybicie dołem da sygnał do otwarcia pozycji “S”. W tej strategii ważne jest aby zachować spokój i wejść w rynek dopiero po uzyskaniu istotnego sygnału. Proszę uważać na okienka Carolana występujące w trakcie trwania mocnego trendu spadkowego lub wzrostowego. W tym okresie występujące okienko może znacząco przyspieszyć i kontynuować zakres ruchu (zwykle po małej konsolidacji).

 

2. Wchodzimy w pozycję przeciwnie do aktualnego trendu rynku. Jeśli rynek rośnie zakładamy, że w trakcie trwania okna nastąpi istotna zmiana – wchodzimy w pozycję krótką “S”. Jeśli rynek spada, wchodzimy w pozycję długą “L”. Ten wariant ma miejsce zwykle kiedy skupisku dat towarzyszy okres pełni bądź nowiu księżyca. Dodatkowo pomocne może być posłużenie się dodatkowymi wskaźnikami analizy AT (np. RSI, STSD, MACD), które podpowiedzą nam na temat stanu wykupienia bądź wyprzedania rynku. Jeśli rynek jest maksymalnie wyprzedany (np RSI < 30), z dużym prawdopodobieństwem możemy przewidzieć, że w dniu okna nastąpi zmiana kierunku dotychczasowego ruchu.

 

Podsumowując, wariant nr 2 jest bardzie ryzykowny a co za tym idzie bardziej zyskowny. Wariant nr 1 może i mniej zyskowny ale bardzie pewny i bezpieczny. To jaki wariant gry wybierzecie zależy tylko od WAS. Zachęcam Was do używania metody okienek Carolana podczas gry na giełdzie. Nie trzeba być mistrzem analizy AT aby móc w miarę bezpiecznie pomnażać kapitał.

0 0 głosuj
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz nowy komentarzx
()
x