Świece japońskie – formacja na dziś: “HARAMI”

 

HARAMI

 

Wzór Harami składa się z dwóch świec z których pierwsza jest dużą długą świecą, a druga jest świecą małą o małym korpusie a ciało tej świecy jest zawarte w ciele świecy pierwszej. Harami z japońskiego oznacza „poczęcie” lub „ciąża”. Pierwsza świeca jest postrzegana jako „matka” z dużym matczynym ciałem, które całkowicie otacza mniejszą druga świecę tworząc wygląd matki w ciąży. Druga świeca może wyglądać na wzór “bączka” (małe ciało i długie cienie) lub  kształtu “doji” (krzyż – brak ciała i długie cienie) – rys.1.
Harami występuje w dwóch różnych formach: “Bycze Harami”, które pojawia się po spadku lub “Harami Bessy” pojawiające się po tendencji wzrostowej.
 

Rys.1. Śwece japońskie: formacje haramii.

 

 

Identyfikacja HARAMI

 

Pierwsza świeca musi odzwierciedlać kierunek bieżącego trendu. Będzie miała ten sam kolor co obecny trend i będzie miała długi korpus. Druga świeca musi znajdować się w korpusie pierwszej świecy (otwiera się i zamyka w korpusie pierwszej świecy). Może być dowolnego koloru i będzie miała mniejsze ciało. Tylko ciało musi znajdować się w pierwszej świecy – cienie są nieistotne.

 

Harami jest sygnałem odwrócenia trendu i musi pojawić się w istniejącym trendzie. Kolor drugiej świecy nie jest ważny. Zwykle druga świeca będzie miała przeciwny kolor do pierwszej, ale nie zawsze. To, co jest ważne, to lokalizacja Harami w ramach istniejącego trendu i kierunek tego trendu.

 

 • Jeśli Harami pojawia się na linii wsparcia, oporu lub linii trendu lub w jej pobliżu, staje się bardziej znacząca.
 • Kiedy Harami pojawia się w trendzie wzrostowym, jest to sygnał odwrócenia rynku byka i na odwrót.
 • Im dłuższe świece, tym silniejsze powinno być odwrócenie.
 • W Harami Byczej, im wyżej druga świeca zamyka się na tle czarnej świecy, tym bardziej prawdopodobne jest, że nastąpi odwrócenie.
 • W Harami Bessy, im niżej druga świeca zamyka się na tle białej świecy, tym bardziej prawdopodobne jest, że nastąpi odwrócenie.
 •  

   

  HARAMI – PRZYKŁADY

   

  Rys.2. Przykłady HARAMI na rynkach finansowych.

   

  5 3 głosów
  Article Rating
  Subskrybuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Informacje zwrotne w linii
  Zobacz wszystkie komentarze
  0
  Napisz nowy komentarzx
  ()
  x