Nów w znaku Wagi – Co dalej z giełdą i dolarem

 
Nów w znaku WAGI
 
Już dziś 25.09 o godz. 23:54 nastąpi nów w znaku Wagi. Wagą według astrologów rządzi Wenus a to może oznaczać trochę spokoju i wytchnienia dla nas. W znaku Wagi siła i energia powinna się równoważyć – to czas zacieśnia relacji międzyludzkich i harmonizacji energii.
Przekładając to na język rynków finansowych możemy powiedzieć, że inwestorzy powinni stać się bardziej racjonalni i bardziej spokojni w podejmowaniu decyzji. Nów to zawsze początek czegoś nowego – rozpoczynania nowych inwestycji, podejmowania nowych decyzji, a co za tym idzie może wpłynąć na zmianę trendów giełdowych.

 
Sytuacja na dolarze usd/pln
 

Tak jak wspominałem niejednokrotnie kurs dolara porusza się w kanale wzrostowym z górnym ograniczeniem w tej chwili na poziomie 5 pln – rys.1. Osobiście uważam, że ten pułap powinien doprowadzić do zmiany średnioterminowego trendu na zielonym. Uważam, że powinna nastąpić jeszcze przed docelowym odlotem na 8 pln, korekta w rejon 4. Atak na szczyt wydaje się wystąpić w obrębie Nowiu – dzień jutrzejszy jest najbardziej prawdopodobny.
 

rys.1. Kanał wzrostowy na dolarze usd/pln – ujęcie roczne.

 
 
Co dalej z giełdą – Wig 20 i S&P500
 
Analogicznie do kanału wzrostowego na dolarze możemy wytyczyć kanał spadkowy w ujęciu rocznym na naszym rodzimym indeksie – Wigu 20-tym – rys.2. Dolne ograniczenie tego kanału to rejon 2360 – 2400 pkt, a więc obszar niedaleki od obecnego kursu. Identycznie jak paragraf wyżej, prawdopodobnie jutro będzie testowanie tego dolnego ograniczenia kanału.
Pozytywny test powinien doprowadzić do zmiany trendu w średnim terminie na giełdzie polskiej i nie tylko. Radzę być czujnym w obecnym czasie – będą się dziać ciekawe rzeczy.
 
rys.2. Kanał spadkowy w ujęciu rocznym na Wig 20.

 
Osobiście uważam, że w obecnym tygodniu może dojść do zmiany trendu na Rynkach Światowych – wpływ Nowiu powinien być szczególnie mocny i intensywny.
Tak jak wspomniałem w artykule link spirala w średnim terminie się jeszcze nie zakończyła – mowa o złotym podziale 21/34. Kluczowe zatem będzie zamknięcie obecnego kwartału – został ostatni tydzień. Wysokość ceny zamknięcia będzie kluczowa dla dalszego kierunku giełd. Zamknięcie kwartalne indeksu S&P500 w rejonie 4150-4200 da sygnał do ataku na szczyt. Proszę obserwować jaką ceną w piątek zamknie się indeks. Będzie ciekawie.
 

rys.3. Analiza techniczna indeksu S&P500 – ujęcie kwartalne.

 
Sytuacja na indeksie S&P500 jest na tyle ciekawa, że kurs zbliżył się do średniej SMA 15-okresowej (3610 pkt) w ujęciu kwartalnym. Historycznie zawsze kurs odbijał się od tej średniej, co może oznaczać, że i tym razem będzie podobnie. Dodatkowo naniosłem na wykres indeksu S&P500 wachlarz Ganna. Proszę spojrzeć, że to właśnie kurs zbliża się do wsparcia w postaci krzywej o nachyleniu 38.2%.
Przedstawione fakty mogą świadczyć o bliskim zakończeniu obecnego ruchu spadkowego.
Proszę być czujnym.

 

0 0 głosuj
Article Rating
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze