Nadchodzi Armagedon giełdowy? Amerykański niedźwiedź wychodzi z jaskini. Analiza indeksu S&P500 NYSE.

 

Nadchodzi armagedon giełdowy?

 
W artykule zostanie przedstawione 5-ęć powodów świadczących o rozpoczęciu mocnych i gwałtownych spadków na jednym z głównych indeksów światowych jakim jest indeks S&P500. Amerykańska giełda w tej chwili jest jeszcze jedną z najsilniejszych giełd na Świecie – niszczycielski efekt pandemii koronawirusa jak dotąd nie zrobił wrażenia na inwestorach giełdowych. Tymczasem Europa zalała się już czerwienią indeksów giełdowych w obawie przed zamknięciami granic poszczególnych państw.

 
 

1. Kluczowe 3330 pkt złamane na S&P500 – poziomy fibonacciego

 
Za nami już zamknięcie giełdowe miesiąca październik. Na wykresie giełdy amerykańskiej S&P500 pojawiła się czarna świeca a zamknięcie nastąpiło pierwszy raz od sierpnia poniżej kluczowego poziomu 3330. Dlaczego 3330 to kluczowy poziom ? Otóż proszę rzucić okiem na wykres nr 1, na którym przedstawiono rozkład zniesień poziomów fibonacciego od początku istnienia indeksu S&P500. Bazując na takim przedstawieniu stref fibbo widzimy, iż właśnie poziom 161.8% stanowi kolejny mocny opór indeksu, opór z którym rynek dotychczas walczył.
 

rys.1. Zaznaczone poziomy fibonacciego na wykresie indeksu S&P500. Interwał miesięczny/ skala liniowa.

 
Tak więc złamanie kluczowego poziomu 3330 punktów powinno doprowadzić do masowej wyprzedaży akcji, a kolejne mocne wsparcie jest zlokalizowane dopiero w obszarze 2100 pkt – co odpowiada poziomowi 100% zniesienia z rys.1. Procentowa różnica dzielą oba poziomy fibbo to 37%, wow!
 

 
 

2. S&P500 – potwierdzona formacja zasłony ciemnej chmury

 

Niejednokrotnie wspominałem aby przywiązywać spore znaczenie w jaki sposób rynek zamknie się na koniec miesiąca. Obecne zamknięcie miesięczne czarną świecą potwierdziło obecność zasłony ciemnej chmury na indeksie S&P500 – rys.2. Co zatem oznacza takie zamknięcie? W ramach przypomnienia zasłona ciemniej chmury to formacja składająca się z dwóch świec – pierwsza świeca biała natomiast druga czarna. Zasłona ciemnej chmury pojawia się na końcu fali wzrostowej i zapowiada odwrócenie trendu (zasłona ciemnej chmury).

 

rys.2. Zasłona ciemnej chmury na indeksie giełdy amerykańskiej S&P500 – interwał miesięczny.

 

 
 

3. Wybite RGR na wskaźniku RSI – skala tygodniowa

 
Wskaźnik RSI jest wskaźnikiem oscylującym, który ułatwia traderom wykrycie momentu przesycenia lub wyprzedania się danego rynku. RSI ocenia cenę danego aktywa w skali od 0 do 100, biorąc pod uwagę 14 okresów. Wskaźnik RSI wynoszący 30 lub mniej sugeruje, że cena danego aktywa jest prawdopodobnie blisko swojego dna (wyprzedania), z kolei wartości powyżej 70 sugerują, że cena aktywa jest blisko swojego szczytu cenowego (przesycenia) i prawdopodobnie spadnie.
 

rys.3. RGR na wskaźniku RSI indeksu S&P500 – interwał tygodniowy.

 
Wskaźniki podobnie jak wykresy indeksów podlegają analizie technicznej. I tak na rysunku nr 3 przedstawiono tygodniowy wskaźnik indeksu S&P500 z widoczną formacją RGR sugerującą mocne spadki, gdzie wartość indeksu dla uformowanej głowy wyniosła w szczycie książkową wartość 70.
Wskaźnik RSI porusza się w kanale spadkowym z dolnym ograniczeniem w rejonie 20. Tam należałoby dopiero szukać wsparcia w ramach obecnie trwającego impulsu spadkowego.

 
 

4. S&P500 – sygnał sprzedaży na wskaźniku newhach’a w średnim terminie

 
Czym jest wskaźnik newhach’a? Otóż wskaźnik newhach’a jest moim autorskim wskaźnikiem, który powstał na bazie połączenia statystyki i wskaźników analizy technicznej. Pomaga znaleźć moment zmiany trendu w krótkim bądź w długim terminie i to ze sporą skutecznością.
Na wykresie nr 4 przedstawiono wskaźnik ten w ujęciu średnioterminowym – ostatnie 90 sesji dziennych. Ostatnie dwie sesje giełdowe spowodowały wygenerowania się sygnału sprzedaży na indeksie giełdy amerykańskiej S&P500. To kolejny sygnał świadczący o słabości rynku a co za tym idzie przewagą w tej chwili niedźwiedzi na bykami!.

 

rys.4. Wskaźnik newhach’a dla indeksu giełdy amerykańskiej – indeks S&P500

 
 

5. S&P500 – kurs poruszą się w klinie

 

Na interwale miesięcznym indeksu S&P500 bardzo ładnie widać jak porusza się kurs w długim terminie. Indeks wspiera się i odbija od linii kanału rozszerzającego – rys.5. Trzy ostatnie miesiące potęgowały walkę o opór klina w rejonie 3400 pkt. Walka ta rozstrzygnęła się na korzyść misiów a kurs stacza się coraz niżej i niżej, gdzie zatem szukać wsparcia?

 

rys.5. Prognoza zachowania indeksu S&P500.

 

 

Otóż bazując na przytoczonych powyżej dowodach, wszystko wskazuje na realizację mocnego scenariusza spadkowego na indeksie giełdy amerykańskiej S&P500. Po złamaniu dodatkowo 3330 pkt najbliższe mocne wsparcie znajduje się w rejonie ok 2000 pkt. Co ciekawe proszę zauważyć, iż poziom 2000 pkt idealnie wpasowuje się również w poziom zniesienia fibbo 100% z rys.1.
Nadchodzi powoli zima a to dobry moment na zakup sanek. Proszę uważać aby zjazd z dużej górki nie zabrał oszczędności życia. Zalecana ogromna czujność, przed nami spora zmienność rynku, którą można wykorzystać do zarobienia sporej gotówki.

 

3.7 3 głosów
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
36 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
zuza
zuza
3 lat temu

@Newhech.Fotka Ci sie udała z miną Trumpa;((
Strach się bać o czym piszesz:(

Zgadzam sie ,że Europa juz “rozegrala”locdown a usiaki jeszcze nie,czyli spadki jeszcze nie zakończone.
Ale z drugiej strony znowu “będą pakiety stymulujące” i wkrótce może także szczepionka ,więc tak zle pewnie nie będzie.

Za dużo inwestorow uzależnionych od giełdy,żeby nam nieżdzwiez dał rady.
Nastepny tydzien będzie ciekawy szczególnie środa.Może byc odrazu na otwarciu -/+ 5-7.

Pozdrawiam.

Newhach
Newhach
3 lat temu
Odpowiedz do  zuza

Dzięki Zuza?

Paweł
Paweł
3 lat temu

Znając życie takie artykuły zawsze są publikowane już po spadkach, albo po wzrostach aby na sam koniec wywieźć ostatnich frajerów ?. Teraz po wyborach bardziej bym szukał konsolidacji i trendu bocznego.

Pawel
Pawel
3 lat temu
Odpowiedz do  Paweł

Pawel zmien nicka bo bedzie nas dwoch o tych samych nickach,czekamy na wybory i krach na gieldach

Jcf
Jcf
3 lat temu
Odpowiedz do  Newhach

Spadać to miało jak dotykało 3200 a tak spadło że uroslo, oczywiście trafisz jeśli będziesz trzymal się prognozy tylko kiedy? Zrobią rajd na dolarze i giełdach kto im zabroni? To cały świat ma zbankrutować prócz nich!! Władców pieniądza i świata.

Kopaw
Kopaw
3 lat temu
Odpowiedz do  Newhach

Coś po wsparcie, nawet tam się nie zatrzymali.
Teraz 3400 bo inaczej nowe szczyty.

Tomasz
Tomasz
3 lat temu
Odpowiedz do  Kopaw

Newhach jak widzisz obecnie dolara i pare eur/usd ?COś nam trochę nie na ręke poszlo.

Tomasz
Tomasz
3 lat temu
Odpowiedz do  Newhach

Dzięki 🙂

Maciej
Maciej
3 lat temu
Odpowiedz do  Newhach

No dobrze Newhach, ale jak to się ma np. do DAXa czy naszego WIG20? Bardzo mocna sesja po obronie 1500, podejrzane to jako korekta w spadkach.

Maciej
Maciej
3 lat temu
Odpowiedz do  Newhach

Witam, co można dziś powiedzieć, kontrakty amerykańskie mają dziś ochotę przejść 3400, NASDAQ przyklejony coraz bardziej do oporu na 11600.. DAX również z byczą świeczką na H4, wygląda na to, że w piątek był globalny odwrót na bycze tory …

Maciej
Maciej
3 lat temu
Odpowiedz do  Newhach

Witam inwestorów jak nastroje? Znowu trzeba było zagrać odwrotnie -nie na panikę po wyborach, a euforię. Jedyna nadzieja, że jeszcze dolar wybroni się rzutem na taśmę i od jutra odwrót i rynki zakończą tydzień dużym górnym cieniem, coraz mniej prawdopodobne, po 3 dniach ostrej jazdy w jedną stronę. Oddałem Eski DAX po 12200 trzymane od 13200, 1000 pkt w plecy, szkoda, a w piątek się wahałem, ale jak przeglądałem świeczki tygodniowe, miesięczne po 16 to mówię nie ma opcji jedziemy dalej. Trzymam WIG20 bo mam od 1810 ale tez mi się to nie podoba, może już mniej 1500 nie wrócić… Czytaj więcej »

Maciej
Maciej
3 lat temu
Odpowiedz do  Maciej

Biorąc jednak pod uwagę wczorajszy i dzisiejszy aktualny kształt świeczek EUR/USD i USD/PLN to czarno to widzę, zostało niecałe 4 godziny, żeby zakryć cienie… no way

zuza
zuza
3 lat temu
Odpowiedz do  Newhach


narazie to rynek pewnie “dyskontuje “wygraną Trumpa wg.wzrostu ropy ale jeśli sie okaże wygrana Bidena to odwrót na południe może byc taki jak dzisiaj wzrosty ok.4%.

Tomasz
Tomasz
3 lat temu
Odpowiedz do  Newhach

Coś kiepsko ta para eur/usd.

Tomasz
Tomasz
3 lat temu
Odpowiedz do  Tomasz

Newhach gdzie terazwsparcie na dolarze? Dzieki

Newhach
Newhach
3 lat temu
Odpowiedz do  Tomasz

3.80 – 3.82

Tomasz
Tomasz
3 lat temu
Odpowiedz do  Newhach

O kurde…

zuza
zuza
3 lat temu
Odpowiedz do  Newhach

newhach.
dokładnie trzeba reagować na wykresy ,opory i wsparcia bo rynek jest nieprzewidywalny i “myślenie życzeniowe” wypierać z głowy.
a ja tymczasem s na dax nie za dużo.

Jakub
Jakub
3 lat temu
Odpowiedz do  Newhach

Skoro zadeklarowany niedzwiedz jakim jest gospodarz zaczyna mowic o wzrostach to znaczy, ze spadki sa tuz tuz. 🙂

Piter
3 lat temu
Odpowiedz do  Newhach

A jak widzisz złoto po tym jak przebiło opór na 1932$ ?

Newhach
Newhach
3 lat temu
Odpowiedz do  Piter

Hey ok 22 odpowiem ?

36
0
Napisz nowy komentarzx
()
x