Ekonomiczne podwaliny pod zapaść gospodarczą Polski i Świata! Co z dolarem?

 

I. Galopująca inflacja w Polsce

 
Wzrost cen towarów i usług czyli popularnie zwana inflacja będzie z cała pewnością jednym z czynników dekoniunktury gospodarczej w nadchodzących czasach. Zgodnie z opracowaną przez Radę Polityki Pieniężnej Strategią Polityki Pieniężnej po 2003 roku, celem NBP jest ustabilizowanie inflacji na poziomie 2,5 proc. z dopuszczalnym przedziałem wahań +/− 1 punkt procentowy. Jest to w ocenie RPP optymalny poziom inflacji dla rozwoju gospodarczego i społecznego Polski. No dobrze, a co się stanie jeśli inflacja wyskoczy i to znacznie po za przewidywane widełki? O tym za chwilę zaraz po omówieniu obecnego zachowania inflacji na bazie wykresu z rys.1.
 

rys.1. Wykres inflacji w skali miesięcznej od roku 2001 do lipca 2020.

 
Według ekonomistów inflacja w najbliższych miesiącach powinna spadać, ja natomiast patrząc na wykres analizy statystycznej inflacji z rys.1 prognozuje, że inflacja będzie rosła i to w tempie galopującym. Dlaczego? Proszę zwrócić uwagę, iz na wykresie inflacji zrealizowała się już formacja potężnej formacji ORGR wybitej górą już w roku 2019, a obecny drobny spadek spowodowany jest powrotem do linii szyi. Co ciekawe od kilku miesięcy testujemy wsparcie w rejonie 2.8 punkta %. Tak 2.8% to w tej chwili potężne wsparcie wg analizy statystycznej a po jego obronie dynamika wzrostów powinna przyspieszyć!. I-szy cel widzę w rejonie 5%.

 
 

II. Rosnące stopy procentowe

Według NBP stopy procentowe do 2021 mają zostać utrzymane na obecnym rekordowo niskim poziomie 0,1% – rys.2. Czy tak się na pewno stanie możemy mieć wątpliwości w obliczu widma galopującej inflacji. Prognoza widma rosnącej inflacji powinna doprowadzić do startu serii podwyżek stóp procentowych. Jak wiadomo im wyższe stopy procentowe tym gorzej dla gospodarki – gospodarka zacznie się dusić a to w momencie trwania pandemii koronawirusa! Dodatkowo przy zadłużeniu Państwa na poziomie 109 mld PLN!. Bądźmy zatem przygotowania na zacieśnianie polityki monetarnej NBP. Co to dla nas oznacza?
 

rys.2. Stopy procentowe w Polsce w ujęciu rocznym od roku 2002 – 2020.

 

 • Początek końca tanich kredytów gotówkowych i mieszkaniowych,
 • spadek inwestycji, które i tak są na rekordowo niskim poziomie,
 • pieniądze zamiast być lokowane na giełdzie będą stamtąd odpływały
 •  
  Utrzymywane stopy procentowe na poziomie 1.5% od roku 2015 powinny przyczynić się do wzrostu gospodarczego Polski w długim terminie – jednak za sprawą pandemii nie do końca to się udało. Zadłużające się Państwa na potęgę same w sobie emitują w rynek tani pieniądz generując zwiększoną inflację. Ciekaw jestem jakie mechanizmy zostaną zastosowane przez NBP i Rząd Polski w obecnej ciężkiej sytuacji gospodarczej.

   
   

  III. Drożejący dolar

   
  Dlaczego uważam, iż dolar będzie się umacniał? Proszę zatem spojrzeć na indeks dolara amerykańskiego z rys.3. Co by nie mówić indeks od roku 2009 wciąż porusza się w trendzie wzrostowym a obecnie trwa korekta. Nie rozumiem większości graczy, którzy wieszczą upadek dolara, to jeszcze nie teraz. Bazując na poziomach fibonacciego indeks znalazł obecnie wsparcie w rejonie 76.4%. Można zauważyć, id od 2-óch lat poruszamy się pomiędzy poziomami 76.4% – 100%. Wyjście powyżej 100% zniesienia fibbo przyspieszy zakres wzrostów i wyprowadzi kurs na wyżyny nawet do szczytu z roku 1985! (261.8% fibbo).
   

  rys.3. Indeks dolara amerykańskiego.

   
  Jeżeli poziom 76.4% wybroni się w grze będzie potężna formacja ORGR potwierdzająca skuteczność analizy i doprowadzi do sporej dynamiki ceny kursu. Jeśli indeks globalny dolara będzie się umacniał, nasza rodzima waluta będzie odpowiednio mocna się osłabiała. Tak jak wspomniałem w artykule link po wybronieniu poziomu 3.69 – 3.70 powinien nastąpić gwałtowny atak w rejon 5 PLN!. Nie wycofuje się ze słów, iż docelowo zobaczymy na parze walutowej USD/PLN wartość 8 PLN (jest to moja prywatna opinia a nie rekomendacja!).
   

   

  Drożejący dolar w takich warunkach będzie miał bezpośrednie przełożenie na gospodarkę całego ŚWIATA. I tak dla rynku amerykańskiego drogi dolar to brak konkurencyjności cenowej w ramach exportu dóbr i towarów. Dla Polski oznacza to odpowiednio spadek dochodów z tytułu drogiego importu towarów i usług. Gospodarka światowa może się zatem ładnie zachwiać, to właśnie może być jedną z przyczyn tąpnięcia giełd światowych. Drożejący dolar jako “safe haven” może zostać wywołany konfliktem zbrojnym na świecie przed czym przestrzega notorycznie Krzysztof Jackowski.
  Według mnie giełdy w Stanach doszły do sufitu, a obecnie czekają na info-zapalnik (pretekst do spadku), po którym nastąpi długo oczekiwana korekta, która przerodzi się w krach!.

   

  3.4 9 głosów
  Article Rating
  Subskrybuj
  Powiadom o
  guest
  30 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy oceniany
  Informacje zwrotne w linii
  Zobacz wszystkie komentarze
  Newhach
  Newhach
  3 lat temu

  ORGR na dolarze usd/pln ?

  rgrr.png
  Tomasz
  Tomasz
  3 lat temu
  Odpowiedz do  Newhach

  Witajcie. dolara wsiadlm przy 3,73 .

  Powodzenia.

  Tomasz
  Tomasz
  3 lat temu
  Odpowiedz do  Newhach

  W końcu sie ruszyło .

  Tomasz
  Tomasz
  3 lat temu
  Odpowiedz do  Tomasz

  Czemu to tak leci ?

  Newhach
  Newhach
  3 lat temu
  Odpowiedz do  Newhach

  Czekamy na złamanie 3.75 i powinno szybko dojść do 3.9?

  Newhach
  Newhach
  3 lat temu
  Odpowiedz do  Tomasz

  Stop loosy puściły

  Tomasz
  Tomasz
  3 lat temu
  Odpowiedz do  Newhach

  Ok. A jest jakaś koleracja ze jak gieldy lecą to dolar rośnie i odwrotnie?

  Tomasz
  Tomasz
  3 lat temu
  Odpowiedz do  Newhach

  Jest jakies konkretne wsparcie?

  Tomasz
  Tomasz
  3 lat temu
  Odpowiedz do  Newhach

  Dzięki. Akurat kupilem na gorce a tak dobrze sie zapowiadalo.

  Newhach
  Newhach
  3 lat temu
  Odpowiedz do  Tomasz

  Spokojnie dla mnie cena ponizej 4pln to promocja. Jak grasz długoterminowo to parę groszy nie powinno robić różnicy.

  noob
  noob
  3 lat temu
  Odpowiedz do  Newhach

  Zanim odbije to zrobi jeszcze 1 dołek

  Newhach
  Newhach
  3 lat temu
  Odpowiedz do  noob

  Noob, na czym grasz ?

  noob
  noob
  3 lat temu
  Odpowiedz do  Newhach

  mam akcje z pl,pierwszy raz od 2008.
  mam fw,dax,dj Lki .0 esek od kiedy dolek zrobiony..euro/pln s .4070 sp wzywa po korekcie..kiedys non stopzloto, jenot,ujek,edek ,kangur był grany.szkoda zycia poprostu mam perły z naszego rynku i mam czas

  krisus
  krisus
  3 lat temu
  Odpowiedz do  noob

  Też tak uważam. Na moje dołek ok 3,54 ale ja dolca nie tykam 🙂

  Ostatnio edytowano 3 lat temu przez krisus
  Tomasz
  Tomasz
  3 lat temu
  Odpowiedz do  krisus

  Mam nadzieje ,że az tak nisko nie spadnie. Bariere mam na 3,625.

  Newhach
  Newhach
  3 lat temu
  Odpowiedz do  krisus

  Krisus, trzymasz dalej Daxa?

  krisus
  krisus
  3 lat temu
  Odpowiedz do  Newhach

  Tak jeszcze nie doszli do stopa.

  Newhach
  Newhach
  3 lat temu

  Już niebawem okienko Carolana 1 – 3 września. Dodatkowo pełnia. Tutaj powinien się rynek odwrócić.

  Luca
  Luca
  3 lat temu
  Odpowiedz do  Newhach

  Musze przyznac ze trafilem w 10 😉 brawo

  Luca
  Luca
  3 lat temu
  Odpowiedz do  Newhach

  trafiłeś*

  Luca
  Luca
  3 lat temu

  Co do analizy odnośnie dolara nie mogę się zgodzić. Ok na niższym interwale czasowym jest odwrócona RGR natomiast jak spojrzymy na interwał tygodniowy to widać wyraźnie zakończenie 16letniego cyklu dolarowego. Fraktal 1985-2001 znów się powtórzy. Myślę, że ostatni dead cat bounce na dolarze – spowodowany paniką na wzór marcowego flash-crash covidowego – może wywindować DXY max w okolice 110 pkt. Ale trzeba sobie zdawać sprawę, że są to ostatnie podrygi greenbacku. Inna sprawa to to, że złotówka przeistacza się też w walutę śmieciową…

  30
  0
  Napisz nowy komentarzx
  ()
  x