Chyba wiem kiedy szczyt giełd nastąpi..
Tak jak wspominałem niejednokrotnie uważam, że jesteśmy blisko zakończenia hossy ostatniej dekady – głównie tej na rynku amerykańskim. Hossy, która została wygenerowana na bazie zerowych stóp procentowych przy gigantycznie trwającym dodruku pieniądza. Z tak dużym dodrukiem dolara nie mieliśmy do czynienia nigdy w historii. Czy lekarstwem na zapaść gospodarek może być trwały i masowy dodruk pieniądza? Oto właśnie wg mnie zbliżamy się do czasu, kiedy podawanie kroplówki nie wystarczy. System musi się oczyścić samoczynnie.
Ostatni kryzys z 2008 – 2009 został zażegnany poprzez wydrukowanie gigantycznej masy pieniądza. Bankierzy, którzy doprowadzili do krachu – zamiast pójść do pierdla – dostali gigantyczne zapomogi finansowe.
Tyle tytułem wstępu – ale wracajmy zatem do meritum tego posta – czyli kiedy szczyt giełd nadejdzie? Aby odpowiedzieć na to pytanie posłużę się właściwościami ciągu fibonacciego.
W tym ciągu liczb naturalnych pierwsze dwa wyrazy ciągu są równe 1 a każdy następny wyraz (zwany liczbą Fibonacciego) powstaje jako suma dwóch poprzednich, czyli 1 + 1 = 2; 1 + 2 = 3; 2 + 3 = 5; 3 + 5 = 8 itd. aż do nieskończoności: 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, 377, 610, 987…
Jeżeli podzielimy przez siebie dowolne, kolejne dwa wyrazy ciągu Fibonacciego, np. 987 : 610; 89 : 55 to stosunek tych liczb będzie równy zawsze tej samej liczbie, równej w przybliżeniu 1.618. Im większe wyrazy ciągu podzielimy, tym dokładniejsze przybliżenie tej liczby uzyskamy. Liczbę tę nazywa się “złotą liczbą” i oznacza grecką literą φ (czyt. “fi”). Na podstawie liczb fibbo może stworzyć tzw. spiralę fibonacciego. Spirala to nic innego jak wizualne odtworzenie właściwości ciągu.
W niniejszym poście posłużę się liczbami ciągu 8, 13, 21 i 34. Fenomen tych liczb został rozpatrzony zarówno na interwale rocznym dla wykresu indeksu SP&500 jak i interwale miesięcznym. W obu przypadkach wziąłem pod uwagę te 2 liczby, które tworzą tzw. “złoty podział” (1.618..).
I tak na rysunku nr 1 został przedstawiony złoty podział bazując na liczbach 8 i 13 (skala roczna), a na rysunku nr 2, stosunek ten tworzą kolejne miesiące ciągu: liczby 21 i 34 – jako start ciągu przyjąłem początek pod hossy zapoczątkowanej w kwietniu 2020 roku.
Jakie zatem wnioski możemy wyciągnąć?
1. Wszystko wskazuje zatem, iż spirala fibonacciego w ujęciu rocznym dobiega końca w tym roku (13 lat trwająca hossa od roku 2009), lub zakończyła się w 2021 (przyjmując jako pkt startowy rok 2008) – to zależy od interpretacji przyjęcia obu odcinków. Osobiście skłaniam się ku założeniu, że rok 2022 wyznaczy nowy szczyt w cenach zamknięcia. Rok 2023 może wyznać szczyt w ujęciu intra rocznym.
2. Bazując z kolei na interwale miesięcznym z rysunku 2, wszystko wskazuje na to, że koniec obecnego impulsu wzrostowego powinien jeszcze potrwać około 5 miesięcy (obecnie mamy świeczkę nr 29). Bazując na tej kalkulacji wychodzi mi, że szczyt giełdy amerykańskiej może wystąpić na przełomie 2022/ 2023 roku.
Czy tak się stanie zobaczymy.
Na ten moment obstawiam dalej wzrosty.
Ja sie już szykuję. Pozdrawiam:)
szybkie 100pkt na daxiku i dziękuję bardzo 🙂
jeszcze troche. na razie idą upp…
Narazie skalpuję lokalne euforię i dobrze na tym wychodzę. Longa na pewno nie będę brał. Też uważam że jeszcze wywiozą miśki.
eh ze ja tego daxa tak szybko zamknąłem 🙁
Witam. Coś nam dolar ucieka do góry.
no wlasnie z tym dolarem dziwna sprawa albo podpucha pod spadek dolara
Newhach to kiedy runie ten dolar ? 🙂
POzdro
Przyznam się ,że kupiłem wczoraj eske na dolara.
no prosze.
Powodzenia.
jest czas aby schodził w dół.
Droga daleka na południe.
cos dolar niechce schodzic mocno w dol indeksy tez wig20 coraz to nizej
wygląda na atak usd na szczyt kanału – okolice 4.94.
chyba nie bedzie jednak szczytu 4,94 jak wybija 4,66 to poleci ostrzej dolar
Coś jednak nie widać tych wzrostów na giełdach.
ani widu ani slychu cos nam newchah zaginal:)
cześć jestem,
w weekend artykuł – moje przemyślenia na najbliższy czas. Ciekawa sytuacja na giełdach.
Witam.
Myślę ,ze chyba musimy szukać dołka.
Ja stawiam na przełom pażdziernika i listopada
lub stycznia i lutego.