“Poproszę o zakup Allegro …”

 
“Poproszę o zakup Allegro …” – takie słowa usłyszałem będąc w placówce znanego banku. Starszy Pan siedząc tuż obok otwierał rachunek inwestycyjny. Wszędzie gdzie się nie ruszę słyszę o szale zakupowym nie tylko na polskie akcje ale również amerykańskie. Takie firmy jak TESLA, GOOGLE czy nawet BITCOIN cieszą się obecnie mega zainteresowaniem. Czy to oznaki początku rynku byka, czy też może twarde dowody na koniec hossy?.

 
Niewiele osób pamięta ostatni krach giełdowy z lat 2008-2009 po upadku banku Lehman Brothers. “Nowe pokolenie” inwestorów weszło w rynek w czasie trwania mega hossy na rynku giełdowym USA, czy też gra na rynku polskim z niezłym skutkiem. Zasada “kup” i “czekaj” pewnie większej grupie inwestorów dała zarobić. W szczególności segment gamingowy dał sporo zarobić, dla przykładu CD Projekt od dna bessy 2009 dał zarobić blisko 60 000%. W tej chwili na każdym kroku słyszymy o rozkwicie gamingu i dalszej wspinaczce na mega szczyty.
 
Takie symptony mogą świadczyć o zbliżającym się załamaniu rynku. To, że indeks WIG20 przekroczył 1800 pkt to sygnał początku hossy na polskim rynku – takie słowa słyszę od słuchaczy nie tylko mojego kanału. “No bo jak – jesteśmy już na dołku historycznym i już na pewno taniej nie będzie” – takie słowa przeplatają się wśród licznych komentarzy.
 

rys.1. Analiza porównawcza pomiędzy indexem dolara a indeksem giełdowym S&P500.

 
Ale czy ktokolwiek z WAS zastanawiał się co będzie z polską giełdą i złotówką jak się zacznie realizacja zysków za oceanem? Czy nasza złotówka dalej będzie w miarę mocna jak to mam miejsce obecnie? Proszę spojrzeć na rysunek 1, gdzie zestawiono ze sobą indeks giełdy amerykańskiej S&P500 oraz indeks dolara w skali tygodniowej. Wnioski są chyba oczywiste. Indeks dolara zbliża się do wsparcia z kolei indeks giełdowy do mega oporu!.

 
ROK 2020 to rok wyjątkowy – to rok, w którym sekrety władzy zostaną zdemaskowane, to rok kształtowania się nowego ładu na Świecie. ŚWIAT, który znaliśmy dotychczas już nie istnieje. Obecna pandemia to tylko początek tego co będzie się działo na Świecie, to preludium do czegoś większego i gorszego. Odpowiedź już zapewne zostanie podana nam na początku przyszłego roku.
 

rys.2. Wskaźnik optymizmu inwestorów.

 
Tymczasem optymizm inwestorów giełdowych jest największy od roku 2019 – rys.2. Wartość wskaźnika przekroczyła już wartość 70%, wartość – która w 2019 roku zapoczątkowała ostre i gwałtowne spadki indeksów światowych. Podobne ekstremalne poziomy widzimy na linii trendu dla indeksu amerykańskiego S&P500 (rys.3.). Na dzień dzisiejszy rynek jest ekstremalnie daleko od swojej średniej. Dlatego prędzej czy później nastąpi gwałtowne zbliżenie obu wartości. Z drugiej strony mamy indeks dolara gdzie wartość kursu zbliża się małymi krokami do aproksymowanej linii trendu.
 

rys.3. Aproksymacja linią trendu dla indeksu S&P500.

rys.4. Aproksymacja linią trendu dla indeksu dolara.

 

Bazując na w/w faktach rozsądne jest zadać pytanie: “nie czy ale kiedy rynek tąpnie “. Potencjalne punkty zwrotne rynku to:
 

 • pełnia Księżyca z 30.11.2020
 • okienko Carolana 02.12.2020
 • okienko Carolana 17 -23.12.2020
 • okienko Carolana 31.12.2020 – 03.01.2021
 •  
  Z kolei mocne opory bądź wsparcia kluczowych instrumentów (możliwość pkt zwrotnego), to:
   
  S&P500 : 3700 – 3750;
  DAX: 14000 – 14500;
  WIG20: 2000 – 2200;
  USD/PLN: 3.60 – 3.63.

   
   

  0 0 głosuj
  Article Rating
  Subskrybuj
  Powiadom o
  guest
  13 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy oceniany
  Informacje zwrotne w linii
  Zobacz wszystkie komentarze
  Pawel
  Pawel
  3 lat temu

  czekamy cierpliwie az to porzadnie zwali sie juz coraz blizej czekam na dolara ok 3,60-3 i biore lki i ski na dax ok 14tys

  Pawel
  Pawel
  3 lat temu
  zuza
  zuza
  3 lat temu
  Odpowiedz do  Newhach

  nie przewidujesz korekty u usiaków tak 2 dni a od poniedzialku nowe szczyty.?

  krisus
  krisus
  3 lat temu
  Odpowiedz do  Pawel

  Do tego bez żadnej korekty 😮

  DAXik jakiś taki słaby jakby sił już nie miał rosnąć.Ja nadal stoje z boku i się przyglądam.

  Jakub
  Jakub
  3 lat temu

  Jakie sa prognozy gospodarza kazdy widzi. Trzeba samemu wyciagac wnioski i grac pod swoje analizy. Lubie ten blog – ciekawe wpisy “energia ksiezycowa” itp. Dobrze sie to czyta, natomiast jezeli chodzi o podejmowanie decyzji gieldowych w oparciu o wpisy to decyzja lezy w rekach czytelnikow. Jezeli ktos gral posilkujac sie analizami gospodarza to trzeba zerknac w swoje saldo na rachunku i zastanowic sie czy bylo warto. Jak mawial Kukuniek: jak sa “plusy dodatnie” to kontynuowac, jezeli sa “plusy ujemne” to… mozna miec pretensje do samego siebie. Komentarze ucichly, a to znaczy, ze albo kazdy zarobiony jak gornik i siedzi cicho… Czytaj więcej »

  Pawel
  Pawel
  3 lat temu
  Odpowiedz do  Jakub

  na bahamy to nie polecisz teraz bo mamy covid :)))

  zuza
  zuza
  3 lat temu
  Odpowiedz do  Pawel

  covid sie skończy, ale grunt ,że kasa na rachunku “gra”i se czeka.:((
  Pozdrawiam.

  Pawel
  Pawel
  3 lat temu
  Odpowiedz do  zuza

  zuza nie wiem czy szybko sie skonczy covid przy takim rzadzie oszustow:))jest lek dr bodnara z przemysla Viregyt k z amantadyna skuteczny to dzis Niedzielski zakazal sprzedawac bo trzeba niesprawdzone szczepionki stosowac na ludziach:))

  zuza
  zuza
  3 lat temu
  Odpowiedz do  Pawel

  bardziej obstawiam ,że wieksza część ludzi go przechoruje zanim będzie szczepionka albo lek.:((

  13
  0
  Napisz nowy komentarzx
  ()
  x