Ostatni tydzień przed początkiem krachu w USA ? Co mówi Carolan?

 

Ostatni tydzień przed wyborami w USA

 
W ostatnich tygodniach korelacja pomiędzy giełdą w USA a rosnącą liczbą nowych infekcji COVID-19 wyraźnie zatarła się. Giełdy pną się do góry nie przejmując się negatywnymi danymi pandemicznymi, pytanie jest jednak jak długo taka dyskorelacja może na rynku panować? Albo wirus niebawem ma się zakończy albo to giełdy niebawem podążą za panującą rzeczywistością.
Przed nami wybory w USA oraz kluczowa pełnia z 31.10 kończąca miesiąc październik. Cholernie jestem ciekawy jak Wielcy tego Świata rozegrają tą końcówkę – czy wyznaczymy nowy szczyt wszech czasów, czy też rynek zaskoczy i spanikuje w obawie przed przegraną Trumpa!. Jedno jest jednak pewne. Obecna hossa zapoczątkowana w 2009 roku wydaje się zbliżać ku końcowi, a przytoczone dalej argumenty powinny tego dowieść.

 
 

Ucieczka do Carolana

 

W niniejszym podrozdziale zastanowimy się jaka przyszłość czeka rynki finansowe bazując na teorii Carolana. Metoda Carolana to metoda niekonwencjonalna – zupełnie przeciwna do analizy technicznej. Dlaczego sięgamy po Carolana? Otóż obecna prognoza rynków przy pomocy analizy AT może wprowadzać w błąd nawet najlepszych techników, z kolei “okienka Carolana” dają obiektywny obraz rzeczywistości i skuteczności ich stosowania, o czym za chwilę.

 

Czym jest teoria Carolana?

 

Otóż teoria Christhopera Carolana polega na wyznaczaniu tzw. okienek Carolana w oparciu o kalendarz spiralny. (Sposób wyznaczania okienek znajdziesz tutaj: https://newhach.eu/teoria-okienek-carolana-kalendarz-spiralny/.) Okienko Carolana to okres, w którym rynek giełdowy powinien zmienić kierunek ruchu (krótko bądź długoterminowo). Carolan w swojej publikacji wskazywał, iż przewidywanie przyszłości na bazie kalendarza spiralnego można wykorzystać także do znajdywania istotnych zmian w innych aspektach życia ludzkiego, np. na rynku gospodarczym, w polityce lub w życiu społecznym. Znając istotne zdarzenie z przeszłości, można wyznaczyć datę przyszłych kluczowych zdarzeń. W niniejszym artykule skupimy się na znaczeniu i skuteczności okienek dla rynku giełdowego.

 

 

Księżyc jest to naturalny satelita Ziemi i jako jedyny w Układzie Słonecznym nie posiada imienia. Jego fazy to nów, kwadry i pełnia. Pomiędzy kolejnymi nowiami Księżyca upływa 29 dni 12 godzin i 44 minut, co stanowi 29,530589 doby. Jest to miesiąc synodyczny, nazywany także księżycem. Wykorzystuje się go do wyznaczania jednostek czasowych kalendarza spiralnego Christophera Carolana, który opiera się na ciągu liczb Fibonacciego oraz liczbie Φ zwanej także złotą liczbą. Stanowi ona granicę stosunku ilorazów następujących po sobie liczb ciągu Fibonacciego i wynosi w przybliżeniu 1,618. Liczba ta posiada wiele interesujących właściwości matematycznych i ma zastosowanie w wielu dziedzinach, m.in w architekturze i sztuce. Można też odnaleźć jej obecność w otaczającej nas przyrodzie: https://newhach.eu/teoria-carolana-wlasciwosci-ciagu-fibonacciego-kalendarz-spiralny-okienka-carolana/

 

Kalendarz spiralny, pozwala na znalezienie prawidłowości zachowań ludzkich zachodzących w czasie. Postępowanie ludzi zależy nie tylko od tego, co dzieje się na Ziemi, ale także poza nią. Na Ziemię oddziałuje swoją grawitacją nasz naturalny satelita, o czym świadczą przypływy morza, a niektórzy ludzie podczas pełni wychodzą we śnie z łóżka. Zwolennicy teorii Carolana uważają się, że Księżyc ma również wpływ na zachowania inwestorów giełdowych. Analiza cykli na giełdach daje wiele dowodów potwierdzających tę tezę. Zainteresowanych odsyłam do artykułu https://newhach.eu/teoria-carolana-kalendarz-spiralny-czesc-2-wplyw-ksiezyca-na-czlowieka/

 

 

Centralnym punktem kalendarza jest ognisko znajdujące się w centrum spirali, z którego rozwijają się jednostki czasowe oznaczone liczbami ciągu Fibonacciego. Takie ogniska pojawiają się najczęściej w pobliżu zmian pór roku, w szczególności, kiedy jest pełnia lub nów Księżyca.

Nadzwyczaj wysoką dokładnością charakteryzują się spirale powstające w okresie pierwszej wiosennej pełni Księżyca, po której następująca niedziela jest obchodzona w Kościele Rzymsko-Katolickim jako święto Zmartwychwstania Pańskiego. Warto więc zwracać uwagę na okres Wielkanocny, ponieważ wtedy mogą powstawać wartościowe spirale.

 
 

Jak grać na giełdzie bazując na okienkach Carolana?

 

Zasady gry są następujące:

 

1. Oczekujemy na zachowanie rynku w trakcie trwania okienka Carolana – jeśli rynek wybije górą z konsolidacji: zajmujemy pozycją “L” i wchodzimy w rynek. Z kolei wybicie dołem da sygnał do otwarcia pozycji “S”. W tej strategii ważne jest aby zachować spokój i wejść w rynek dopiero po uzyskaniu istotnego sygnału. Proszę uważać na okienka Carolana występujące w trakcie trwania mocnego trendu spadkowego lub wzrostowego. W tym okresie występujące okienko może znacząco przyspieszyć i kontynuować zakres ruchu (zwykle po małej konsolidacji).

 

2. Wchodzimy w pozycję przeciwnie do aktualnego trendu rynku. Jeśli rynek rośnie zakładamy, że w trakcie trwania okna nastąpi istotna zmiana – wchodzimy w pozycję krótką “S”. Jeśli rynek spada, wchodzimy w pozycję długą “L”. Ten wariant ma miejsce zwykle kiedy skupisku dat towarzyszy okres pełni bądź nowiu księżyca. Dodatkowo pomocne może być posłużenie się dodatkowymi wskaźnikami analizy AT (np. RSI, STSD, MACD), które podpowiedzą nam na temat stanu wykupienia bądź wyprzedania rynku. Jeśli rynek jest maksymalnie wyprzedany (np RSI < 30), z dużym prawdopodobieństwem możemy przewidzieć, że w dniu okna nastąpi zmiana kierunku dotychczasowego ruchu.

 

Podsumowując, wariant nr 2 jest bardzie ryzykowny a co za tym idzie bardziej zyskowny. Wariant nr 1 może i mniej zyskowny ale bardzie pewny i bezpieczny. To jaki wariant gry wybierzecie zależy tylko od WAS. Zachęcam Was do używania metody okienek Carolana podczas gry na giełdzie. Nie trzeba być mistrzem analizy AT aby móc w miarę bezpiecznie pomnażać kapitał.

 
 

Prognoza zachowania giełd w oparciu o kalendarz spiralny Carolana dla S&P500 i DAX

 
Kalendarz spiralny Carolana dla giełdy amerykańskiej, niemieckiej i polskiej zostanie wyznaczony na interwale miesięcznym. Okienka Carolana będą zatem obejmowały skupiska miesięcy a nie dni. Takie podejście jest równie zasadne i skuteczne, gdyż wyznacza kluczowe miesiące zmieniające trend rynku w długim horyzoncie czasowym.
 

 • Okienka Carolana dla indeksu S&P500

 •  

  rys.1. Kalendarz spiralny Carolana S&P500 – interwał miesięczny

   

  Kluczowe skupiska dat (okienka Carolana miesięczne) na rok 2020 to:

 • 02-03.2020 z naciskiem na marzec ( 2 x powtórzony miesiąc)
 • 08 – 12.2020 z naciskiem na 11.2020 (2 x powtórzony miesiąc)
 •  

   

  Kluczowe skupiska dat wyznaczone na rok 2019 to:

 • 01-02.2019 z naciskiem na styczeń 2019 ( 3 x powtórzony miesiąc)
 • 04.2019
 • 08.2019
 • 10-11.2019
 •  
  Wyznaczone okienka z roku 2019 i 2020 nanieśmy zatem na wykres indeksu S&P500 i sprawdźmy, czy przeszłe skupiska miesięcy wyznaczały kluczowe zmiany rynku – rys.2.
   

  Rys.2. Prognoza zachowania indeksu S&P500 – zaznaczone okienka Carolana

   

  Wnioski są następujące:
  1. Okienko 01-02.2019 wyznaczyło dołek giełdy i zmianę trendu ze spadkowego na rosnacy,
  2. okienko 04.2019 wyznaczyło tymczasowy szczyt indeksu,
  3. okienko 08.2019 wyznaczyło tymczasowy szczyt indeksu oraz dołek,
  4. okienko 10-11.2019 wyznaczyło dołek przed długą wspinaczką na szczyt,
  5. okienko 02-03.2020 wyznaczyło szczyt przed krachem (luty) oraz marzec jako dołek przed mega wzrostem,
   
  6. kolejne okienko trwa od sierpnia i będzie trwało do grudnia 2020 z naciskiem na listopad. Osobiście uważam, że miesiąc listopad przyniesie rozstrzygniecie, a giełdy wybiją z okna lawiną w dół. Radzę być czujnym – jak dotąd każde wyznaczone okno od 2019 było kluczowe. Po tak długiej konsolidacji na szczycie ruch będzie ogromny!! Rynek może jeszcze poczarować na szczycie jeszcze ale kres tej wspinaczki niewątpliwie dobiega końca.

   
   

 • Okienka Carolana dla indeksu DAX 30

 •  

  rys.3. Kalendarz spiralny DAX – interwał miesięczny

   
  Kluczowe skupiska dat (okienka Carolana miesięczne) na rok 2019 to:

 • 01-02.2019 z naciskiem na luty
 • 04-05.2019
 • 10-12.2019 z naciskiem na październik
 •  

  Kluczowe skupiska dat wyznaczone na rok 2020 to:

 • 03.2020
 • 08-09.2020
 • 11-12.2020
 •  
  Wyznaczone okienka z roku 2019 i 2020 nanieśmy zatem na wykres indeksu DAX i sprawdźmy, czy przeszłe skupiska miesięcy wyznaczały kluczowe zmiany rynku – rys.4.
   

  rys.4. Prognoza zachowania indeksu DAX – naniesione okienka Carolana

   
  Na uwagę zasługują przede wszystkim okienko ze stycznia 2019 jako dołek przed marszem na szczyt indeksu DAX oraz okienka z 03.2020 i 08-09.2020. Okno marcowe idealnie wyznaczyło dołek przed sporym ruchem do góry natomiast okienko wrześniowo-sierpniowe jak dotąd ustanowiło szczyt.
  Przed nami kluczowe okienko listopadowo-grudniowe, które powinno przynieść rozstrzygnięcie.

   

  0 0 głosuj
  Article Rating
  Subskrybuj
  Powiadom o
  guest
  20 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy oceniany
  Informacje zwrotne w linii
  Zobacz wszystkie komentarze
  krisus
  krisus
  3 lat temu

  Ja tymczasem przestawiłem SL na profitujący na DAXie 🙂

  Luca
  3 lat temu

  I to mi sie podoba 😉

  Tomasz
  Tomasz
  3 lat temu
  Odpowiedz do  Newhach

  Czekamy kupilem eur/usd na spadek.

  Tomasz
  Tomasz
  3 lat temu
  Odpowiedz do  Newhach

  Dzięki Newhach. Nie mam dax juz dawno sprzedalem niestety.

  Pawel
  Pawel
  3 lat temu
  Odpowiedz do  Newhach

  no i kto wytrzymal z skami na dax ja mam s wig20 i lki dolar trzymam twardo do 8zl:)teraz trzeba obalic tego starca kaczora:)))

  Pawel
  Pawel
  3 lat temu
  Odpowiedz do  Newhach

  ja poczekam az peknie 3200 na sp500 z skami

  Newhach
  Newhach
  3 lat temu

  jeszcze raz ten trójkąt na eur/usd – była cofka po wybiciu a teraz znowu odejscie.

  eur_usd_odlotuje.png
  Tomasz
  Tomasz
  3 lat temu
  Odpowiedz do  Newhach

  Mocno wyrwalo eur/usd .Czekamy na wiecej 🙂

  Pawel
  Pawel
  3 lat temu
  Odpowiedz do  Newhach

  a jak widzisz dolara bo mam lki od 3,70 i trzymam twardo i ski wig20 od 1850

  20
  0
  Napisz nowy komentarzx
  ()
  x