Koronawirus zatopi rynki finansowe?

Panika na giełdach

 

Ostatni tydzień notowań giełdowych przyniósł ogromne straty. Indeks giełdy amerykańskiej S&P500 stracił w przeciągu pięciu dni 14%, indeks giełdy niemieckiej DAX 14% czy czarne złoto czyli ropa blisko 18%. Czy przyszły tydzień przyniesie kolejną fale spadków? Jak daleko w ramach obecnej fali spadkowej dojdziemy? A może czeka nas spore odbicie ?
Według mojej opinii obecna panika na giełdach to na tą chwilę tylko realizacja zysków na fali zagrożeń jakie niesie ze sobą śmiertelna choroba koronawirusa. Jeśli spojrzymy na analizę techniczną głównych indeksów giełdowych (o czym poniżej), obecny impuls spadkowy dokładnie zatrzymał indeksy na wsparciu w postaci linii trendu wzrostowego długoterminowego. Uważam, że rynki finansowe i surowce np. ropa od przyszłego tygodnia rozpoczną solidną korektę. Czas krachu jeszcze nie nadszedł. Wydaje się, że będzie jeszcze jedna dynamiczna fala wzrostowa a jej szczyt szacuję na koniec marca, czyli koniec pierwszego kwartału, dlaczego?

 

 
Na przełomie marca i kwietnia koniunkcję utworzy Jowisz z Plutonem w znaku koziorożca (05.04.) oraz Mars z Plutonem (23.03.) w stelium z Jowiszem. Tak mocne skupisko koniunkcji będzie miało dość spory wpływ na emocje ludzkie i ich wpływ na giełdę. Na pewno nie będą to dobre emocje ze względu na niszczycielskie działanie Plutonu. PS Radzę wziąć pod lupę dni 23-24.03 ze względu na kolejne dość istotne okienko Carolana na indeksie DAX występujące dokładnie w nowiu księżyca!!!.

 
 

Dax na wsparciu

 

Na rysunku nr 1. pokazano ujęcie miesięczne notowań indeksu DAX (dy.f). Indeks idealnie zatrzymał się na wsparciu długoterminowej linii trendu wzrostowego, tym samym zamykając miesiąc na wsparcie wybitej wcześniej formacji ORGR.
 

notgowania DAX, prognoza kursu DAX
rys.1. DAX na wsparciu linii trendu wzrostowego – ujęcie miesięczne.

 
Wszystko zatem wskazuje na spore odbicie kursu, pytanie jak wysokie? Ciężko powiedzieć czy będą to nowe maksima czy też kurs będzie się zmagał z ostatnim szczytem. Jedno jest pewne. Tworzy się nam piękny klin wzrostowy, z którego wyjście dołem (złamanie 11700 pkt), zapoczątkuje ogromną wyprzedaż rynku akcji z zasięgiem docelowym 6000 pkt (rys.1.). Tak jak wspomniano w poprzednim wątku ogromne znaczenie mają daty 23-24.03. W tych dniach spodziewam się punktu zwrotnego.

 

jak grac na giełdzie DAX, okienka Carolana DAX
rys.2. Znaczenie okienek Carolana na indeksie giełdy niemieckiej DAX.

 
Na rysunku nr 2. pokazano dzienne notowania DAX-a z zaznaczonymi okienkami Carolana, okienko pierwsze 06-09.02 oraz drugie 26-29.02. Proszę zobaczyć jak trafnie można było zająć pozycję!. Szczyt indeksu wypadł dokładnie w dniu 09.02 w cenach zamknięcia. Jeśli wierzyć Carolanowi dołek może stanowić okres drugiego okna 26-29.02, który już za nami. Początek tygodnia da nam odpowiedź jak ustawić pozycje na następne dni i tygodnie. Kolejne okienka to 07-08.03 oraz 23-24.03 o szczególnym znaczeniu.

 
 

Wyprzedaż ropy

 

Kurs ropy cl.f dotarł do istotnego wsparcia zlokalizowanego w rejonie 44.50 usd/b. Poziom ten to mocne wsparcie w znaczeniu kwartalnym, jako dolne ograniczenie olbrzymiego trójkąta – rys.3. Bazując na właściwościach trójkąta – wyjście z formacji następuje zazwyczaj w rejonie 30% przed jego końcem. Bazując na właściwościach matematycznych wyjście dołem z trójkąta powinno nastąpić dopiero w przyszłym kwartale! Znaczy to tyle, że przed nami jeszcze gorący okres marca, w którym rynek powinien złapać tlenu przed dalszymi spadkami.
Rynek ropy jest obecnie bardzo mocno wyprzedany. Analiza statystyczna ostatnich 100 sesji wyznacza poziom 44.50 jako kluczowy i stanowiący wsparcie (rys.4.). Szczerze mówiąc tak sporego wyprzedania dawno nie widziałem, jeśli przyjdzie odbicie będzie one adekwatnie spore!.

 

prognoza kursu ropy, notowania ropy, jak grać na ropie
rys.3. Prognoza kursu ropy cl.f. Kurs na wsparciu w ramach olbrzymiego trójkąta.

kurs ropy, prognoza ropy, cena ropy
rys.4. Analiza statystyczna kursu ropy cl.f. , ropa na wsparciu!

 

Technicznie rzecz biorąc kurs ropy cl.f utrzymuje wciąż sygnał kupna w średnim terminie – długoterminowy sygnał wskaźnika newhach’a. (rys.5.). Obecna fala spadkowa ochłodziła sygnał krótkoterminowy, sprowadzając jego wartość do minimum. Pojawienie się sygnału kupna na tym wskaźniku powinno doprowadzić do mocnych i dynamicznych wzrostów nawet w rejon 70-80 usd/b. Przyszły tydzień da odpowiedź.
 

jak grać na giełdzie,  cena ropy, notowania ropy
rys.5. wskaźnik newhach’a dla notowań ropy.

0 0 głosuj
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Newhach
Newhach
4 lat temu

Wygląda na powrót do wsparcia i na ropie i dax. W weekend okienko Carolana i pełnia tak więc zwrot w górę pewnie od poniedziałku aż do 23 marca. Zobaczymy.

1
0
Napisz nowy komentarzx
()
x