Magia Księżyca – wpływ Księżyca na nasze emocje

 

Od zarania dziejów ludzie śledzili Księżyc, obserwując jego zmiany i zauważając niezaprzeczalny związek z comiesięcznymi przypływami i odpływami oceanów. Emocje, nasz sen, cykle menstruacyjne i nasze życie miłosne zostały połączone z Księżycem. Dlaczego?

 
Księżyc ma wpływ na przyciąganie grawitacyjne, które powoduje zmieniające się prądy w oceanach i morzach. To przyciąganie grawitacyjne jest najsilniejsze podczas nowiu i pełni księżyca, więc tutaj doświadczamy najwyższych i najniższych amplitud tych wahań. Uważa się, że podczas nowiu i pełni Księżyca, podobnie jak podczas przypływów, nasze emocje są wyciągane na powierzchnię, a uczucia są wyostrzane.
 

Co mówi nauka??

 

Niektórzy badacze teoretyzują, że ludzie reagują na subtelne zmiany pola magnetycznego Ziemi, które występuje podczas różnych faza Księżyca. Gdy następuje przypływ, słona woda (która przewodzi prąd elektryczny) powoduje wahania pola magnetycznego Ziemi. Wykazano, że zmiany te wpływają na aktywność fal mózgowych alfa .

Niektóre badania wykazały, że ludzie tracą do  30% głębokiego snu podczas pełni księżyca w porównaniu z resztą miesiąca. Zmiany snu mogą mieć dramatyczny wpływ na ogólny nastrój – powodując drażliwość, obniżoną koncentrację i skupienie, niecierpliwość i podwyższony poziom hormonu stresu – kortyzolu. Naukowcy uważają, że nasz wewnętrzny rytm biologiczny ciała może być powiązany z cyklem Księżyca.

 

W badaniu Trusted Source z 2013 r. dotyczącym studentów płci męskiej, naukowcy zabadali wpływ zmieniających się cykli księżycowych na układ sercowo-naczyniowy uczestników. Odkryli, że ciśnienie krwi spadło o około 5 mm Hg podczas nowiu i pełni księżyca. Uczniowie wykonali również test krokowy. Ich tętno i ciśnienie krwi były niższe podczas pełni i nowiu. Ponadto ich tętno szybciej wracało do normalnego poziomu podczas pełni i nowiu.

 
 

Wpływ faz Księżyca na nasze emocje

 
Cztery fazy Księżyca (nów, księżyc rosnący, pełnia, księżyc malejący) zachęcają nas byśmy potrafili ustalać nowe cele, skutecznie je realizować, celebrować osiągnięcia i puszczać to, co już nam nie służy. Kiedy Księżyc idzie do pełni (rodzi to czas kiedy jest nam łatwiej zwracać się na zewnątrz, do świata, być aktywnym, działać i ćwiczyć  trudniej np jest wtedy medytować). Kiedy księżyc idzie do nowiu (maleje) łatwiej nam zwracać się do wnętrza, wyciszać i skupiać na jednym. Co robić i jakie działania podejmować w poszczególne fazy cyklu?

 

Nów

 
Nów, czyli kilka dni, kiedy Księżyca nie widać na niebie to idealny czas na planowanie i rozpoczynanie nowych działań. To czas, by zwrócić się do wewnątrz, medytować, słuchać głosu intuicji. To dobry czas na oczyszczający post i wszelkie zabiegi regenerujące organizm.

 

Księżyc rosnący

 
Kiedy księżyc na niebie rośnie, w nas rośnie energia do działania. Mamy szansę działać w pełni swojego potencjału, wdrażać plany, podejmować decyzje. To także czas, kiedy mamy energię na intensywne ćwiczenia fizyczne trudno nam się jest wyciszyć. Ten czas powinniśmy wykorzystywać na działania wzmacniające i magazynowanie sił.

 

Pełnia

 
Podczas pełni wiele osób skarży się na przeciążenie i problemy ze snem. To czas kulminacji energii – wszystko co robimy jest intensywne. Dobrze jest podczas pełni, zadbać o siebie i docenić wysiłki, jakie wkładamy w realizację naszych planów. Wspaniały moment na celebrację, praktykowanie wdzięczności.
 

Księżyc malejący

 
Kiedy księżyc maleje, to dobry czas, by kończyć zaczęte projekty i działania. Księżyc sprzyja skupieniu, refleksji i koncentracji na zadaniach. To także czas, w którym warto zastanawiać się, co działa, co nie. Zdecydowanie nie jest to czas na zaczynanie nowych rzeczy. Usuwamy przeszkody, wyciszamy się, sprzątamy.
 
 

0 0 głosuj
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz nowy komentarzx
()
x