Zadyszka na metalach szlachetnych – analiza srebra, złota i platyny w oparciu o zniesienia fibonacciego

 

Analiza srebra xag/usd

 
Analizę srebra przeprowadzimy w oparciu o interwał kwartalny i skalę liniową – rys.1., gdzie rozpiętość zniesień fibonacciego wynosi od 0 do 161.8% obejmując kluczowe dołki i szczyty instrumentu. Po złamaniu poziomu 61.8% (pkt 2.) rozpoczęła się szalona gonitwa w kierunku poziomu 100% (pkt 1) i wartości ok 30 usd/u. Tutaj właśnie mamy do czynienia z mocną strefą podażową -ostatni szczyt został zanotowany tutaj w latach 80-tych. Dopiero złamanie poziomu 30 usd/u dałoby otwartą drogę na atak szczytu wszech czasów w rejonie 50 usd/u (161.8% fibbo), ale to jeszcze nie teraz – nie teraz.

 

rys.1. analiza srebra w oparciu o zniesienia fibonacciego – interwał kwartalny.

 
Według mojej prognozy, rynek metali szlachetnych a co za tym idzie srebro powinno w najbliższych tygodniach, miesiącach zanotować sporą korektę. Czynniki przemawiające za takim scenariuszem to przede wszystkim extremalne wykupienie, zrealizowanie zasięgu formacji ORGR – o której pisałem tutaj link oraz umacniający dolar!.
Zasięg potencjalnej korekty może sprowadzić kurs srebra w okolice ceny 18 usd/u czyli poziomu 61.8% fibbo (pkt 2.). W tej chwili mocne opory i wsparcia wyznacza utworzony zielony kanał w postaci trójkąta rozszerzającego z rys.1. Bazując na historii, takie formacje zwykle łamie się po wielokrotnym teście stref oporu i wsparć. Testu wsparcia jeszcze nie było. Czekamy zatem na dalszy rozwój sytuacji.

 
 

Analiza złota xau/usd – poziomy fibonacciego

 
Podobną sytuację widzimy na złocie z tą różnicą, iż tymczasowo poziom 261.8% został tutaj zdobyty- zdobyty ale jak na razie na interwale miesięcznym. Jeśli kurs złota miałby dalej rosnąć, zamknięcie miesiąca powinno wypaść powyżej 1924 usd/u czyli powyżej ostatniego szczytu z 2011 roku. Jeśli srebro ma spadać to i złoto powinno podążać ścieżką korekty, która wydaje się już trwać. Gdzie szukać najbliższego wsparcia?
 

rys.2. Analiza złota w ujęciu miesięcznym w oparciu o poziomy fibonacciego.

 
Spoglądając na rysunek nr 2 (analiza złota w ujęciu miesięcznym), najbliższy poziom wsparcia w ramach trwającej fali wzrostowej od roku 2108 a wynikający ze zniesień fibonacciego to obszar 1500 usd/u (punkt 1 – 38.2 % fibbo).Rynki zwykle korygują do poziomów 38.2% lub w przypadku głębokiej korekty do 23.6 % fibbo. Jak będzie w tym przypadku zobaczymy. Jedno jest pewne – to nie koniec wzrostów a przystanek i chwila oddechu przed dalszą wspinaczką złota na szczyty wszech czasów!.
PS. Polecałem złoto przy cenie 1280 usd/u kiedy co dopiero wybijała górą z formacji ORGR – link, i dalej polecam w dłuższym terminie.

 
 

Prognoza platyny – perła w koronie!

 
No i na koniec zostawiłem platynę. Platyna jako jedyna chyba z metali szlachetnych nie zaliczyła jeszcze szalonego rajdu jaki był na przykład widziany na srebrze – rys.3. Jednak wydaje się słuszne powiedzenie “co się odwlecze to nie uciecze”, gdyż kurs platyny wybronił w ostatnim czasie strefę trendu wzrostowego – poziom 23.6% fibonacciego (niebieska dolna linia trendu wzrostowego). Obecnie doszliśmy tutaj do poziomu 1000$ czyli poziomu 38.2%., strefy która powinna na jakiś czas doprowadzić do zatrzymania wzrostów.

 

rys.3. Analiza platyny w ujęciu miesięcznym.

 
Spodziewana fala korygująca powinna sprowadzić kurs w okolice strefy 23.6%. Jeśli tak się stanie w grze będzie piękna formacja ORGR oraz olbrzymi trójkąt z którego wyjście górą powinno zaprowadzić platynę na szczyty wszech czasów. Kurs platyny od lat porusza się w kanale wzrostowym – obecnie testujemy jego dolne wsparcie, a niebawem będziemy testować zapewne opory. Spodziewam się ataku w rejony 3000$.
PS Platyna to perła w koronie, która jeszcze nie wystrzeliła – okazja do zajęcia pozycji typu long!.

 

0 0 głosuj
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz nowy komentarzx
()
x